تصمیم در مورد استقرار دیپلمات آمریکایی در تهران به دولت اوباما سپرده شد

کاندولیزا رایس
Image caption این اولین بار است که خانم رایس رسما وجود چنین طرحی در دولت بوش را تایید می کند

بالاخره پس از پنج ماه گمانه زنی در این باره که آیا دولت آمریکا برای گشایش دفتر دیپلماتیک در تهران با مقام های جمهوری اسلامی تماس خواهد گرفت یا خیر، وزیر خارجه آمریکا چنین اقدامی از سوی دولت بوش را منتفی اعلام کرده است.

کاندولیزا رایس روز چهارشنبه برای اولین بار به تفصیل به اظهار نظر درباره این موضوع پرداخت، و ضمن تایید وجود چنین بحثی در داخل دولت جورج بوش گفت که با توجه به فرصت اندک باقی مانده تا پایان عمر دولت کنونی، تصمیم گیری در این باره به دولت باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب، سپرده می شود.

خانم رایس گفت که رئیس جمهور آمریکا "در اصول" با گشایش دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران موافقت کرده بود.

وجود چنین بحثی در دولت بوش ابتدا روز 23 ژوئن توسط مقاله نویس واشنگتن پست، فرد هایات، در ستون آزاد این روزنامه فاش شد و به گزارش های متعددی درباره آن دامن زد که واکنش های مختلفی را از سوی مقام های بلندپایه جمهوری اسلامی به دنبال داشت.

موضع رسمی دولت محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران این بود که اگر چنین طرحی ارائه شود، "با نظر مثبت" بررسی خواهد شد. اما علی لاریجانی رئیس مجلس چنین طرحی را "شایعه فریبکارانه" و "موذیانه" توصیف کرده بود.

اکنون خانم رایس تایید کرده است که هرچند دولت بوش مکانیسم گشایش چنین دفتری را بررسی کرده بود اما هرگز در این باره با دولت ایران تماس نگرفت.

خانم رایس روز چهارشنبه گفت: "در این مقطع، فکر می کنم بهتر است که این تصمیم به دولت بعدی واگذار شود."

مقام های دولت بوش در ماه های اخیر چه در خفا در گفتگو با رسانه ها هنگام بحث درباره دفتر حفاظت منافع و چه به طور علنی آشکار کرده بودند که یکی از خطوط اصلی سیاست های آنها مقابل ایران افزایش تماس های مردمی با این کشور است.

هدف از گشایش دفتر حفاظت منافع نیز عمدتا همین موضوع اعلام شد. خانم رایس نیز در گفته های تازه خود به مقایسه چنین دفتری با بخش حافظ منافع آمریکا در کوبا پرداخت و گفت که هدف آن در درجه اول توسعه تماس های مستقیم با مردم ایران و صدور ویزا برای ایرانی هایی است که قصد دارند به آمریکا سفر کنند.

اما خانم رایس در مورد علل تاخیر و نهایتا انصراف از چنین گامی گفت که دولت بوش امیدوار بود طرح را عملی کند اما تحولات گوناگون از جمله جنگ روسیه با گرجستان در ماه اوت آن را غیرعملی کرد.

آسوسیتدپرس اوایل اکتبر به نقل از مقام های دولت بوش که از آنها نام برده نشد گزارش داده بود که این طرح کنار گذاشته شده است چرا که نسبت به تاثیر این تصمیم بر انتخابات آمریکا نگرانی وجود داشت.

براساس آن گزارش به علاوه بیم آن می رفت که چنین قدمی باعث تقویت دست رئیس جمهور تندروی ایران در زمانی شود که او از درخواست های بین المللی برای تعلیق غنی سازی اورانیوم سرپیچی می کند.

آمریکا روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی را در آوریل سال 1980 قطع کرد و از آوریل سال 1981، ارتباط رسمی دیپلماتیک بین دو کشور از طریق بخش حفاظت از منافع آمریکا در سفارت سوئیس در تهران و بخش حفاظت از منافع ایران در سفارت پاکستان در واشنگتن صورت می گیرد.

در حالیکه دفتر حفاظت از منافع ایران در واشنگتن کارمندان ایرانی دارد و به امور کنسولی از جمله صدور روادید نیز رسیدگی می کند، بخش حفاظت از منافع آمریکا در تهران کارمندان آمریکایی ندارد و خدماتی که ارائه می دهد شامل صدور روادید نیست و شهروندان ایرانی برای این منظور به سفارتخانه های ایالات متحده در سایر کشورها مراجعه می کنند.

مطالب مرتبط