08:44 گرينويچ - پنج شنبه 27 نوامبر 2008 - 07 آذر 1387

رئیس جمهوری تاجیکستان وارد تهران شد

دیدار رسمی رئیس جمهوری تاجیکستان از ایران آغاز شده است.

احمدی نژاد و رحمان عکس از فارس

محمود احمدی نژاد از امامعلی رحمان استقبال رسمی کرد

روز پنجشنبه، 27 نوامبر (7 آذر)، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در راس هیاتی از مقامات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی آن کشور برای یک دیدار رسمی دو روزه وارد تهران شد و در نهاد ریاست جمهوری، مورد استقبال رسمی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، قرار گرفت.

در پایان این مراسم، دور اول مذاکرات آقایان احمدی نژاد و رحمان با حضور تعدادی از مقامات ارشد دو کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - در این سفر وزیران حمل و نقل، ارتباطات، توسعه اقتصادی و تجارت و انرژی و صنایع و همچنین رئیسان کمیته سرمایه گذاری خارجی، رادیو و تلویزیون دولتی و مشاوران ارشد رئیس جمهوری تاجیکستان آقای رحمان را همراهی می کنند.

گزارش زرینه خوشوقت

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


ملاقات و گفتگو با وزیران خارجه، دفاع و نیرو جمهوری اسلامی بخشی از برنامه دیدار رسمی رئیس جمهوری تاجیکستان از تهران است.

به گفته منابع خبری ایران، بررسی روابط دوجانبه و برخی مسائل منطقه و بین المللی از جمله بحران مالی جهانی، تحولات اخیر منطقه قفقاز، اوضاع افغانستان، که با هر دو کشور ایران و تاجیکستان هم مرز است، و مسایل آسیای مرکزی در دستور کار مذاکرات دو طرف قرار دارد.

رئیس جمهوری تاجیکستان در ماه فوریه سال جاری نیز به تهران سفر کرد و گفته شد که محور اصلی مذاکرات او و مقامات ایرانی را همکاری در زمینه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی تشکیل می داد.

مناسبات اقتصادی

به گفته منابع خبری ایران، در دور اول مذاکرات آقایان رحمان و احمدی نژاد مسایل مربوط به گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی دوجانبه و اوضاع سیاسی منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

محمود احمدی نژاد و امامعلی رحمان - عکس از فارس

دور اول مذاکرات رئیسان جمهوری دو کشور برگزار شده است

براساس این گزارش ها، طرح نیروگاه سنگتوده 2 و تکمیل تونل استقلال در مسیر ارتباطی شمال و جنوب تاجیکستان و همچنین احداث شبکه تلویزیونی مشترک فارسی زبان هم از جمله موضوعات مورد مذاکره رئیسان جمهوری دو کشور بوده است.

تاسیس این شبکه مورد توافق سه کشور فارسی زبان ایران، افغانستان و تاجیکستان قرار گرفته اما تا کنون راه اندازی نشده است.

انتظار می رود گسترش روابط اقتصادی به خصوص سرمایه گذاری ایران در طرح های زیربنایی تاجیکستان از موضوع های اصلی مورد گفتگو در جریان دیدار کنونی هیات تاجیک از ایران باشد.

ایران از جمله طرف های اصلی مناسبات اقتصادی تاجیکستان است و حجم مبادلات بازرگانی دو طرف در سال جاری با بیش از 40 درصد افزایش، به بیش از 200 میلیون دلار رسیده است.

واردات اصلی ایران از تاجیکستان شامل آلومینیوم و نخ پنبه است و در مقابل، فرآورده های ساختمانی، مواد غذایی، تجهیزات برق، لوازم خانه و برخی فرآورده های کشاورزی به این کشور صادر می کند.

ایران در طرح ساخت نیروگاه سنگتوده 2 در تاجیکستان مشارکت دارد و مقامات تاجیکستان از طرحی برای احداث خط انتقال نیرو به ایران از طریق خاک افغانستان حمایت کرده اند و انتظار می رود امکان اجرای چنین طرحی در مذاکرات مقامات تاجیکستان و ایران مطرح شود و مورد بررسی قرار گیرد.

تاجیکستان مایل به جلب مشارکت بیشتر ایران در توسعه فعالیت های اقتصادی آن کشور است و می کوشد بازرگانان ایرانی را به سرمایه گذاری در بخش های مختلف، از جمله کشاورزی، حمل و نقل و بهره برداری از معادن این کشور تشویق کند.

همکاری در زمینه های امنیتی به خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر از افغانستان نیز در دستور کار مذاکرات هیات تاجیک و مقامات ایرانی گنجانده شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.