احضار سفیر بریتانیا در تهران به وزارت امور خارجه

وزارت خارجه ایران
Image caption وزارت خارجه ایران نسبت به سخنان دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا در باره برنامه هسته ای این کشور اعتراض کرده است

جفری آدامز سفیر بریتانیا در تهران در اعتراض به سخنان دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه این کشور در باره برنامه اتمی جمهوری اسلامی، به وزارت خارجه ایران احضار شده است.

وزارت امور خارجه ایران به آنچه "اظهارات خصمانه، تحریک برانگیز و تفرقه افکنانه" دیوید میلیبند علیه جمهوری اسلامی خوانده شده، آقای آدامز را به وزارت خارجه احضار کرده است.

وزارت امور خارجه ایران از سفیر بریتانیا خواسته که به مقامات کشورش این پیام را منتقل کنند که "بریتانیا باید سیاست کهنه تفرقه بینداز و حکومت کن و تلاش برای مداخله در مناسبات نزدیک کشورهای همسایه را متوقف کند."

دیوید میلیبند ، وزیر امور خارجه بریتانیا در سخنانی که روز دوشنبه این هفته 24 نوامبر (چهارم آذر) در ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی، ایراد کرد گفت که دستیابی ایران به فن آوری نظامی اتمی "تهدیدی فوری" را متوجه ثبات خاورمیانه و سایر نقاط جهان می کند.

آقای میلیبند از کشورهای منطقه خواسته بود با وارد کردن فشار بر جمهوری اسلامی، دولت ایران را به توقف برنامه های هسته ای وادار سازند.

وزارت خارجه ایران، هدف آقای میلیبند را "بر هم زدن روابط دوستانه و برادرانه کشورهای منطقه" دانسته است.

کشمکش هسته ای

روز گذشته 26 نوامبر (6 آذر)، سفارت جمهوری اسلامی در امارات متحده عربی نیز با صدور بیانیه ای سخنان آقای میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، در مورد خطرات برنامه های اتمی ایران برای صلح منطقه و جهان و لزوم تلاش دولت های عرب برای وارد کردن فشار بر این کشور را غیرقانونی خوانده و آن را محکوم کرده بود.

سفارت ایران در بیانیه خود آقای میلیبند را به طرح درخواست برای اقدامات غیرقانونی متهم ساخت و افزود که در خلال پنج سال گذشته، "اقدامات بدخواهانه معدودی از کشورهای جهان از جمله بریتانیا" خساراتی را به جمهوری اسلامی وارد کرده است.

سفارت جمهوری اسلامی در بیانیه خود تاکید کرد که ایران همواره به تعهدات خود در چارچوب ان پی تی عمل کرده و فعالیتی ممنوع نداشته است و در نتیجه، حقوق این کشور در زمینه بهره برداری از انرزی هسته ای نباید نقض شود.

Image caption آقای میلیبند در امارات متحده عربی از کشورهای منطقه خواسته بود تا ایران را به توقف فعالیت های هسته ای وادار کنند

این بیانیه مخالفت برخی از دولت ها با برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی را محکوم کرده و تصویب قطعنامه برای تعلیق غنی سازی اورانیوم را ناشی از استفاده ابزاری از نهادهای بین المللی به منظور محروم کردن ملت ایران از حقوق خود و تجاوز به حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل توصیف کرده بود.

در بیانیه سفارت ایران آمده بود که "عملکرد معدوی از کشورهای معلوم الحال" علیه برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی در حالی صورت می گیرد که اسرائیل "همچنان به گسترش سلاح های هسته ای خود آن هم تحت حمایت همین کشورها ادامه می دهد."

در مورد ماهیت برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی، سفارت ایران گفته است که آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد که ادعاهایی که در مورد تخلف ایران از تعهدات خود مطرح شده بی اساس بوده است.

مساله ایران و سوریه در دستور کار اجلاس شورای حکام قرار دارد که از روز پنج شنبه 27 نوامبر در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین آغاز به کار می کند

بررسی گزارش محمد البرادعی، مدیرکل آژانس، در مورد برنامه های هسته ای ایران و سوریه از جمله موضوع های اصلی این اجلاس خواهد بود.

مدیرکل آژانس بین المللی در گزارشی در مورد برنامه های اتمی ایران که هفته گذشته تسلیم اعضای شورای حکام شد با اعلام اینکه نشانه ای از فعالیت ایران در زمینه بهره برداری نظامی از برنامه های هسته ای به دست نیامده، همچنان از همکاری ناکافی جمهوری اسلامی در رفع ابهام های باقی مانده در مورد فعالیت های اتمی این کشور سخن گفت.

در مورد سوریه نیز، آقای البرادعی لزوم بازرسی های بیشتر در یک محل مظنون به فعالیت های اتمی را مطرح کرده اما مقامات سوری این محل را یک منطقه حفاظت شده نظامی دانسته و گفته اند با ادامه تحقیقات بازرسان آژانس موافق نیستند.

مطالب مرتبط