خشم تهران از آگهی صلح منقش به پرچم ایران

آگهی صلح اعراب و اسرائیل - عکس از وبسایت روزنامه گاردین
Image caption پرچم ایران در بالای آگهی ظاهر شده که ایران آن را سوءاستفاده خوانده است

روزنامه گاردین گزارش داده است که مقام های ایرانی به شدت از اینکه عکس پرچم این کشور در یک آگهی یک صفحه ای در تشویق ابتکار صلح عربستان سعودی، در روزنامه گاردین و سایر روزنامه های جهان عرب و سایر کشورها ظاهر شده است، خشمگین هستند.

این طرح از اعضای اتحادیه عرب می خواهد در صورتی که اسرائیل به مرزهای پیش از 1967 عقب نشینی کرده و با راه حلی عادلانه در مورد مساله فلسطین و یک صلح جامع موافقت کند، این کشور را به رسمیت بشناسند.

به گزارش گاردین سازمان کنفرانس اسلامی که ایران نیز عضو آن است بر این ابتکار عمل مهر تایید زده است.

اما سفارت ایران در لندن در نامه ای که روز پنجشنبه به گاردین ارسال شد می نویسد که جمهوری اسلامی "به هر حرکتی از سوی برخی کشورهای عربی برای به رسمیت شناختن رژیم اشغالگر صهیونیستی به هر شکلی از جمله در قالب کنفرانس اسلامی" معترض است.

این نامه اسرائیل را "یک رژیم نامشروع و جعلی" می خواند و "سوءاستفاده" از پرچم خود را محکوم می کند.

گاردین می نویسد که تبلیغ این آگهی با مشکلاتی روبرو شده است و برخی روزنامه های عربی از چاپ آن خودداری کرده اند به این دلیل که حاوی تصویر پرچم اسرائیل، "ستاره داوود"، است.

تشکیلات خودگردان فلسطینی هفته گذشته در حرکتی بی سابقه با چاپ آگهی در روزنامه های عبری زبان مهم اسرائیل درباره طرح صلح اعراب که اولین بار در سال 2002 پیشنهاد شد، تبلیغ کردند. آن تبلیغ شروط پیشنهاد صلح را که عربستان سعودی مبتکر اصلی آن بوده است برجسته می کرد.

فلسطینیان با انتشار آگهی تمام صفحه ای خود در روزنامه های اسرائیل خواستار عادی سازی روابط میان کشورهای عربی و اسرائیل در ازای خروج این کشور از سرزمین های اشغال شده در سال 1967 شدند.

تشکیلات خودگردان فلسطینی در این آگهی همچنین خواستار تشکیل کشور فلسطین، به پایتختی بیت المقدس شرقی شده و گفتند که برای معضل آوارگان فلسطینی باید راه حلی عادلانه پیدا شود.

اسرائیل گفته است در طرح صلح اعراب "جنبه های مثبتی" وجود دارد اما رسما آن را نپذیرفته است که احتمالا دلیل اصلی آن مسئله پناهندگان فلسطینی بوده است.

شیون پرز، رئیس جمهور اسرائیل، این طرح را به عنوان "تغییر فاحش" در سیاست اعراب ستود و اهود باراک وزیر خارجه اسرائیل نیز گفت که از این طرح ممکن است "به عنوان اساس" مذاکرات استفاده شود.

توجه به طرح عربی بعد از حدود شش سال از آن جا احیا شد که یک سال گفتگو میان فلسطینیان و اسرائیلی ها پیشرفت ملموسی در روند صلح نداشت و همچنین از سر گیری ارتباط غیرمستقیم میان مقامات سوری و اسرائیلی نیز دستاورد جدی در پی نداشت.

طرح صلح عربی در اصل توسط عربستان سعودی تنظیم شد و اتحادیه عرب در نشست سال 2002 در بیروت آن را پذیرفت و در سال 2007 در ریاض آن را بار دیگر مطرح کرد.