12:31 گرينويچ - جمعه 28 نوامبر 2008 - 08 آذر 1387

درخواست خروج پرونده اتمی ایران از شورای امنیت

سعیدی

سعیدی: شرایط برای بازگشت پرونده ایران به آژانس فراهم شده است

یک مقام ایرانی خواستار خروج پرونده هسته ای این کشور از شورای امنیت سازمان ملل شده است در حالی که کشورهای غربی جمهوری اسلامی را به بی احترامی به آژانس بین المللی انرژی اتمی متهم کرده اند.

محمد سعیدی، معاون سازمان انرژی اتمی ایران، روز جمعه 28 نوامبر (8 آذر)، اظهار داشت با توجه به گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی، شرایط حقوقی و فنی لازم برای بازگشت موضوع هسته ای ایران به آژانس فراهم شده است.

سخنان آقای سعیدی همزمان با جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انتشار می یابد که بررسی گزارش محمد البرادعی، مدیر آژانس بین المللی، در مورد ایران در دستور کار آن قرار دارد.

گفتگو با جمشید برزگر سردبیر رادیو و سایت فارسی بی بی سی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

در فوریه سال 2006 و در حالیکه ایران از اجرای قطعنامه های مصوب شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تعلیق غنی سازی اورانیوم خودداری می کرد، شورای حکام پرونده اتمی این کشور را به شورای امنیت سازمان ملل ارسال داشت.

شورای امنیت نیز از ماه مارس همان سال تا کنون، با صدور یک بیانیه و پنج قطعنامه، خواستار توقف بخش هایی از برنامه های هسته ای ایران و از جمله تعلیق غنی سازی اورانیوم شده و برای وادار کردن این کشور به اجرای این خواست، یک رشته تنبیه های بین المللی را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته است.

ایران این قطعنامه های را غیرقانونی خوانده و از اجرای آنها خودداری ورزیده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای سعیدی در توضیح شرایط لازم برای بازگشت پرونده اتمی ایران به آژانس بین المللی گفته است که این کشور به توافق با آژانس برای پاسخگویی به سئوالات باقی مانده در مورد برنامه های هسته ای خود عمل کرده و در نتیجه، لازم است مدیرکل آژانس عادی بودن موضوع هسته ای ایران را اعلام کند.

به گفته معاون سازمان انرژی اتمی ایران، آقای البرادعی در سخنان خود در جلسه شورای حکام در روز پنجشنبه تصرح کرده که انحرافی در فعالیت های اتمی ایران مشاهده نشده است.

هفته گذشته، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش خود را در مورد فعالیت های اتمی ایران در اختیار اعضای شورای حکام قرار داد.

به گفته منابع آگاه، محمد البرادعی در این گزارش گفته است که شواهدی حاکی از تلاش برای ساخت اسلحه اتمی در ایران به دست نیامده اما در عین حال، این کشور از همکاری لازم با بازرسان آژانس در بررسی موضوع مطالعاتی که گفته می شود در ایران برای بهره برداری نظامی از فن آوری هسته ای انجام شده، خودداری ورزیده است.

مدیرکل آژانس بین المللی همچنین از ایران خواست تا به قطعنامه های مصوب شورای امنیت در مورد تعلیق غنی سازی اورانیوم عمل کند.

طبق اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی، این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد حق دارد کشورهای امضاکننده پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی را که به تعهدات خود در چارچوب این پیمان عمل نمی کنند به شورای امنیت سازمان ملل متحد گزارش کند.

'بی احترامی' ایران و 'گرته برداری' سوریه

همزمان، سه کشور اروپایی عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برخورد ایران با این نهاد را مورد انتقاد قرار داده اند.

گزارش شده است که در جلسه روز پنجشنبه شورای حکام، نمایندگان آلمان، بریتانیا و فرانسه در آژانس بین المللی انرژی اتمی با صدور بیانیه ای ایران را به خودداری از همکاری با آژانس متهم کردند.

شورای حکام

شورای حکام فعالیتهای هسته ای ایران و سوریه را بررسی می کند

در بیانیه این سه کشور که توسط سایمون اسمیت، نماینده بریتانیا، در جلسه شورای حکام قرائت شد خودداری ایران از پاسخگویی به سئوالات آژانس بین المللی پیرامون انجام مطالعاتی که گفته می شود در این کشور برای استفاده نظامی از فن آوری هسته ای انجام شده، به بی احترامی نسبت به آژانس تعبیر شده است.

اشاره آقای اسمیت به گزارش هایی اطلاعاتی است که از سوی آمریکا در اختیار آژانس قرار گرفته و به گفته مقامات آمریکایی نشان می دهد ایران در گذشته مطالعاتی را در مورد استفاده از فن آوری صلح آمیز هسته ای در ساخت تسلیحات اتمی انجام داده است.

ایران پاسخگویی به گزارش مربوط به این "مطالعات ادعایی" را جزو وظایف خود به عنوان یک عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی ندانسته است.

به گفته نماینده بریتانیا، گزارش مدیرکل آژانس نشان می دهد در حالیکه مقامات آژانس ابتدا اطمینان می دادند که ایران برای روشن شدن این مساله با آنان همکاری خواهد کرد، جمهوری اسلامی نسبت به حسن ظن آژانس بی اعتنایی کامل نشان داده است.

در مقابل، علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، انتقاد کشورهای غربی را رد کرد و گفت که جمهوری اسلامی اطمینان لازم را در مورد صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود به آژانس داده است.

وی هشدار دادکه آژانس بین المللی نباید تسلیم خواست کشورهای غربی شود زیرا در چنین صورتی، اعتبار و استقلال این نهاد خدشه دار خواهد شد.

در اجلاس روز جمعه، نماینده ایالات متحده در آژانس دولت سوریه را متهم کرد که به گرته برداری از ایران پرداخته و مانع از تحقیقات آژانس بین المللی در مورد فعالیت های هسته ای این کشور شده است.

در حالیکه سوریه با تقاضای آژانس بین المللی برای بازرسی از مراکز نظامی خود مخالفت می کند، گریگوری شولته، نماینده آمریکا در آژانس، گفت که "به نظر می رسد سوریه نیز همان نوع تاکتیک های سنگ اندازی و عدم همکاری را به کار می گیرد که ایران آنها را به خوبی ساخته و پرداخته است."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.