جنتی، برخورد مقامات عراقی با پیمان امنیتی را ستود

احمد جنتی
Image caption آقای جنتی می گوید: وضع عراقی ها مثل کسی بود که شمشیر بالای سرش بگیرند و بگویند یا رضایت بده یا فرق سرت را می شکافیم

یک مقام عالی جمهوری اسلامی در ایران موافقت مجلس و دولت عراق را با پیمان امنیتی جدید با آمریکا مصلحت اندیشانه و قابل تقدیر خوانده است.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ایران که این هفته امامت نماز جمعه تهران را به عهده داشت، با اشاره به مخالفت هایی که پیش از این در عراق با مفاد این پیمان صورت گرفته بود گفت: آمریکایی ها تهدید می کردند که ما دولت را ساقط می کنیم و مملکت را به هم می ریزیم و به این ترتیب مسئولان عراقی مصلحت اندیشی کردند.

او شرایط پذیرش پیمان امنیتی از سوی عراقی ها را به وضعتی تشبیه کرد که شمشیری را بالای سر کسی بگیرند و بگویند یا رضایت بده یا فرق سرت را می شکافیم.

آقای جنتی در عین حال گفت این پیمان دو ایراد بارز دارد که یکی "ولایت قضایی" است و دیگری عدم بازرسی از محموله های آمریکایی.

به نظر می رسد منظور امام جمعه موقت تهران از "ولایت قضایی"، بندی از پیمان امنیتی باشد که می گوید نظامیان آمریکایی در شرایطی که حین انجام وظیفه مرتکب جرم شوند، از تعقیب قضایی در عراق مصون خواهند بود.

با این حال آقای جنتی گفت: کار خوب مجلس عراق این بود که الحاقیه ای اضافه کرد و در آن از دولت این کشور خواست حذف سه بند، از جمله مسئله "ولایت قضایی" را از موافقتنامه پی گیری کند.

او همچنین با اشاره به اینکه پس از شش ماه این پیمان به همه پرسی گذاشته خواهد شد گفت: این کاری بود که در مجلس عراق انجام شد و "جای تشکر و تقدیر دارد".

مخالفت ایران

مقامات و رسانه های نزدیک به حکومت ایران از زمان مطرح شدن مفاد پیش نویس این پیمان، همواره با آن مخالفت کرده اند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، هدف پیش نویس مذکور را ضعیف نگاه داشتن عراق و "چپاول" این کشور توسط آمریکا خوانده بود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز گفته بود آمریکایی ها می خواهند چیزی شبیه به کاپیتولاسیون در عراق برقرار کنند.

پیمان امنیتی عراق و آمریکا که روز پنجشنبه در پارلمان عراق به تصویب رسید، جایگزین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل خواهد شد که محدوده فعالیت نیروهای آمریکایی را در عراق تعریف می کند.

در طول ماه های اخیر که بحث و جدل درباره پیمان امنیتی جدید در عراق جریان داشت، مقامات آمریکایی دولت ایران را متهم می کردند برای جلوگیری از موافقت مقامات عراقی با این پیمان آنها را تحت فشار گذاشته و حتی به برخی از نمایندگان پارلمان عراق رشوه داده است.

اتهام اخیر، خشم نخست وزیر عراق را هم برانگیخت؛ ضمن اینکه مقامات ایران تمام این اتهامات را رد کردند.

مطالب مرتبط