مرگ ۱۲ نفر در اثر مصرف مشروبات الکلی تقلبی در ایران

الکل
Image caption سال گذشته مشروبات الکلی دست ساز جان 12 نفر را در قم گرفت

مصرف مشروبات الکلی دست ساز که گفته می شود دارای ماده سمی متانول بوده، جان ۱۲ نفر را در بندرعباس در جنوب ایران گرفته و نه نفر نیز در حالت کما به سر می برند.

خبرگزاری دولتی ایران به نقل از فرشید عابدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گزارش داده که تا بامداد روز شنبه، ۱۲ نفر در هرمزگان به دلیل عوارض ناشی از سوء مصرف مشروب الکلی جان خود را از دست داده اند.

آقای عابدی می گوید که اولین گزارش از مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی روز سه شنبه هفته گذشته زمانی مشاهده شد که ۱۵ بیمار به بیمارستان شهید محمدی بندرعباس مراجعه کردند و با مرگ سه نفر از این افراد وضعیت بحرانی شد.

بر اساس گزارش علوم پزشکی هرمزگان، تاکنون ۹۲ نفر به دلیل عوارض ناشی از مصرف مشروبات الکلی تقلبی به بیمارستان مراجعه کرده اند که ۲۳ نفر به صورت سرپایی مداوا شده و ۶۹ نفر نیز بستری شده اند.

از میان بستری شدگان، ۱۲ نفر جان خود را از دست داده و ۹ نفر نیز در حال کما به سر می برند که احتمال مرگ این افراد بالاست. دو نفر نیز دچار نابینایی غیرقابل برگشت شده اند.

آقای عابدی گفته است که مشروب مصرف شده دارای ترکیبی از اتانول و متانول یا اصطلاحا الکل چوب بوده که موجب تخریب سلول های عصبی شده است.

بیشتر افراد مسموم و فوت شده بین ۲۵ تا ۴۰ سال داشته اند.

Image caption هر ساله گزارشهایی در مورد مرگ عده ای به دليل مصرف مشروبات الکلی تقلبی و غیر استاندارد انتشار می یابد

دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بیمارستان های تحت پوشش خود را به حالت آماده باش نگهداشته است.

گزارشهایی منتشر شده بود مبنی بر این که مشروبات مصرف شده حاوی مقادیری قرص بوده است اما آقای عابدی با تکذیب این خبر گفته است: "این رویداد محدود به یک محله و مراسم خاص (عروسی) در بندرعباس نبوده و مراجعه کنندگان از ساکنان محلات مختلف و حاشیه ای شهر بوده اند."

سرهنگ اصغر قطب زاده رئیس پلیس آگاهی هرمزگان گفته است که پنج نفر از عاملان اصلی تهیه و توزیع مشروبات الکلی دست ساز دستگیر شده اند.

به گفته رئیس پلیس آگاهی هرمز گان، دستگیر شدگان سابقه دار هستند و پیش از این به اتهام تهیه و توزیع مشروبات الکلی دستگیر و محکوم شده اند.

افزایش مصرف الکل

هر ساله گزارشهایی در مورد مرگ عده ای به دلیل مصرف مشروبات الکلی تقلبی و غیر استاندارد در میهمانی ها و مجالس عروسی انتشار می یابد.

سال گذشته مصرف مشروبات الکلی دست ساز به مرگ ۱۲ نفر در قم منجر شد و پیش از آن نیز مصرف مشروبات الکلی غیراستاندارد به قیمت جان ۲۰ نفر در شیراز تمام شد.

پس از انقلاب ۱۹۷۹ طبق قوانین، مصرف مشروبات الکلی قدغن شد اما گزارشها نشان می دهد که ایرانی ها همچنان به صورت پنهانی مشروبات الکلی مصرف می کنند.

بخشی از مشروبات از کشورهای همسایه، بطور قاچاق به ایران وارد می شود، ودکا از جمهوری آذربایجان و ویسکی و آبجو و دیگر مشروبات الکلی از ترکیه و کردستان عراق.

برخی ایرانی ها نیز از الکل سفید که در داروخانه ها توزیع می شود، به عنوان مشروب الکلی استفاده می کنند.

با آنکه وزرات بهداشت ‌کارخانه‌ داران را ملزم کرده که یک ماده تلخ‌ کننده (دتاتونیوم بنزوات) به الکل سفید اضافه کنند بلکه از جلوی مصرف خوراکی آن گرفته شود، اما گزارشهای رسمی نشان می دهد که مصرف خوراکی الکل سفید همچنان رو به افزایش است.

گزارش دقیقی در باره میزان مصرف الکل در ایران در دسترس نیست ولی با توجه به آمار افرادی که به بخش مسمومیت بیمارستانها مراجعه می‌کنند، به نظر می‌رسد میزان مصرف مشروبات الکلی در بین جمیعت جوان این کشور رو به افزایش است.

مجلس ایران درصدد است با تغییر بخشی از قانون مجازات اسلامی در باره ساخت و خرید و فروش مشروبات الکلی، مجازات تولید، خرید و فروش و حمل مشروبات الکلی را افزایش دهد.

بر اساس طرح جدید، هر کس مشروبات الکلی بسازد، بخرد و بفروشد، در معرض فروش قراردهد، حمل یا نگهداری کند و یا در اختیار کسی بگذارد به شش ماه تا یک سال حبس، 74 ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی کالا محکوم خواهد شد.

مطالب مرتبط