متهمین انفجار شیراز به اعدام در ملا عام محکوم شدند

متهمان انفجار در شیراز
Image caption متهمان هفته گذشته در دادگاه انقلاب تهران محاکمه شدند

شعبه ‌١٥ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، با مجرم شناختن ۳ نفر از متهمان انفجار در شیراز، حکم اعدام در ملاعام برای آنها صادر کرده است.

محسن اسلامیان، علی اصغر پشتر و روزبه یحیی‌زاده، افرادی هستند که در جریان دادگاهی که روز شنبه دوم آذر در تهران برگزار شد، به اعدام در ملا عام محکوم شده اند.

پیش از این نماینده دادستان عمومی و انقلاب تهران، برای سه نفر از متهمان، تقاضای مجازات اعدام کرده بود.

اتهام اصلی این افراد انفجار در شیراز است که ۲۴ فروردین امسال در حسینیه موسوم به رهپویان وصال رخ داد و طی آن ۱۴ نفر کشته و دستکم ۲۰۰ نفر مجروح شدند.

مطابق رای دادگاه، این سه نفر به "نگهداری اسلحه، محاربه و افساد فی‌الارض از طریق عضویت و همکاری موثر در گروهک محارب، ملحد و ضد حکومت اسلامی انجمن پادشاهی ایران، با علم و اطلاع از موضع گروه و طراحی و اقدام جهت براندازی حکومت اسلامی و تهیه سلاح و مهمات و ساخت بمب" هم محکوم شده اند.

رسانه های ایران خبر داده بودند که متهمان در دادگاه علنی و با حضور وکلای تسخیری محاکمه شدند.

مطابق این حکم، پرونده پس از تجدیدنظرخواهی متهمان، به دیوان عالی کشور ارسال می‌شود.

"پرونده انفجار شیراز بیش از ۲۰ متهم دارد"

پیشتر معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران که پرونده بمب گذاری شیراز بیش از بیست متهم دارد.

به گفته مقام های قضایی ایران، تحقیقات در مورد سایر متهمان پرونده ادامه دارد و با تکمیل این تحقیقات، برای آنان هم دادخواست صادر و پرونده به دادگاه ارسال می شود.

چند هفته پس از انفجار شیراز، غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات، از دستگیری عوامل اصلی انفجار در یکی از شهرهای شمال ایران خبر داد و افزود که ارتباط آنان با کشورهای خارجی محرز شده است.

در ساعات پس از وقوع انفجار، از قول برخی حاضران گزارش شد که فردی را هنگام قرار دادن یک کیف در نقطه ای در حسینیه مشاهده کرده بودند و این احتمال مطرح شد که این کیف حامل مواد منفجره بوده است.

با این همه، چند روز بعد شورای امنیت کشور با صدور اطلاعیه ای این اظهارات را بی اساس خواند و اعلام کرد که "انفجار هرگونه بمب یا انتقال مواد انفجاری از بیرون توسط عوامل و عناصر معاند اعم از داخلی و خارجی در این حادثه منتفی است."

اطلاعیه شورای امنیت کشور این احتمال را مطرح کرد که علت انفجار وجود مهمات جنگی در حسینیه بوده باشد که برای برگزاری نمایشگاه بزرگداشت کشته شدگان جنگ ایران و عراق در این محل قرار داده شده بود.

پیش از آن نیز معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور تاکید کرده بود که شواهدی در مورد دخالت عمدی در ماجرای انفجار در حسینیه سیدالشهدای شیراز وجود نداشته است.

اما چند هفته بعد، قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان کل ایران در مصاحبه ای گفت که افرادی در ارتباط با "بمب گذاری" در این حسینیه دستگیر شده اند و افزود که "همگی به ارتباط خود با آمریکا و اسرائیل اعتراف کرده اند.

مطالب مرتبط