رئیس جمهوری ایران وارد قطر شد

محمود احمدی نژاد و شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی
Image caption امیر قطر اواخر مرداد ماه امسال سفری از پیش اعلام نشده به تهران انجام داد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، برای شرکت در اجلاس "تامین مالی برای توسعه" روز شنبه نهم آذر، وارد دوحه پایتخت قطر شده است.

آقای احمدی نژاد را در این سفر دو روزه، منوچهر متکی وزیر امور خارجه و شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی همراهی می کنند.

کنفراس بین المللی "تامین مالی برای توسعه" با سخنرانی بان کی مون دبیرکل سازمان ملل آغاز شد.

آقای احمدی نژاد هم در سخنرانی خود در این اجلاس گفته است که جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در طراحی نظام عادلانه اقتصادی با همه دولتها و مجامعی که به عدالت ورفاه ملتها می‌اندیشند، همکاری کند.

رئیس جمهوری ایران، روز شنبه پیش از ترک تهران، گفت که بحران اقتصادی غرب در حال انتقال به سایر نقاط جهان است و هدف او از شرکت در اجلاس دوحه، ارائه‌ دیدگاه‌های ملت ایران و بررسی راهکارهای محدودکردن تبعات منفی این بحران است.

روسای جمهور و نمایندگان ارشد ۶۰ کشور جهان در این اجلاس حضور دارند. قطر در ماه های اخیر به فعالیت های دیپلماتیک متعددی با هدف حل بحران های منطقه ای دست زده است که گردهمایی سیاستمداران لبنانی با حضور برخی از شخصیت های جهانی در دوحه، به توافق بر سر ریاست جمهوری میشل سلیمان، و خروج لبنان از یک سلسله بحران های داخلی منجر شد.

پیشنهاد امیر قطر به ایران

شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر، اواخر مرداد امسال طی سفری از پیش اعلام نشده به تهران، پیشنهاد برگزاری نشستی برای "حل و فصل مسائل منطقه ای" را، با مقام های ایرانی درمیان گذاشته بود.

ایران از این پیشنهاد استقبال کرد و محمود احمدی نژاد گفت که امیدوار است این نشست ها بتواند منجر به توسعه همکاری های دو جانبه و چند جانبه کشورهای منطقه شود.

منابع دولتی از اینکه این پیشنهاد در جریان سفر رئیس جمهوری ایران به قطر پیگیری می شود یا خیر، گزارشی منتشر نکرده اند اما رسانه های ایران می گویند احتمال دارد در سفر آقای احمدی نژاد به قطر، همکاری گازی دو کشور، یکی از مهمترین مباحث مورد بررسی باشد. سه کشور ایران، قطر و روسیه که بزرگترین منابع گاز طبیعی جهان را در اختیار دارند، اواخر مهر ماه سال جاری با پییگری ایران، نشانه هایی را از تمایل به‌‌ ایجاد "اتحاد سه‌جانبه گازی" از خود نشان دادند.

هدف از شکل گیری این اتحاد که به تلاش برای تاسیس اوپک گازی مشهور شده، تلاش برای جلوگیری از افت بهای گاز در بازارهای جهانی اعلام شده است.

مطالب مرتبط