پیشنهاد ایران به کشورهای خلیج فارس برای ساخت نیروگاه اتمی آب سبک

غلامرضا آقازاده

ایران تاسیس کنسرسیوم مشترک ساخت و توسعه‌ نیروگا‌های اتمی آب سبک را به کشورهای حاشیه خلیج فارس پیشنهاد کرده است.

غلامرضا آقازاده، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز یکشنبه دهم آذر از آمادگی کشورش برای ایجاد کنسرسیوم مشترک ساخت و توسعه‌ نیروگا‌های اتمی آب سبک در منطقه خلیج فارس خبر داد و گفت که در صورت موافقت کشورها، ایران آمادگی دارد طرح جامع این پیشنهاد را ارائه کند.

این موضوع در سمینار بین‌المللی "نیروگاههای اتمی، محیط زیست و توسعه‌ پایدار" که در تهران برگزار شد، اعلام شده است.

به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، این کشور مصمم است راه خود را در "مسیر پرپیچ و خم استفاده‌ صلح‌آمیز از انرژی اتمی" باز کند.

آقای آقازاده گفت در صورت ادامه روند مصرف حاملهای انرژی به صورت فعلی، تا چند دهه آتی ایران یکی از واردکنندگان نفت خام و برخی فرآورده‌های مرتبط با آن خواهد شد.

"قطع همکاری فنی ایران و آژانس"

در جریان برگزاری این سمینار، محمد سعیدی، معاون سازمان انرژی اتمی نیز درباره برخی از فعالیت های فنی ایران گزارشی ارائه کرده است.

آقای سعیدی درباره راکتور آب سنگین اراک گفت که گنبد این راکتور بسته شده است و روند ساخت آن سرعت خوبی دارد.

به گفته او رآکتور ۴۰ مگاواتی اراک در آینده جایگزین رآکتور ۵ مگاواتی امیرآباد در تهران خواهد شد.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران، درباره قطع همکاری های فنی ایران و آژانس پس از مصوبه و سال پیش شورای حکام هم گفت که دو سال پیش همکاری‌های فنی بین ایران و آژانس از سوی این نهاد قطع شد.

او گفت: "هم‌چنین همکاری ایران درباره ایمنی راکتور اراک که همکاری فنی میان ایران و آژانس بود پایان گرفت. به جز این سایر همکاری‌ها با آژانس منطقه‌ ای بود که آن‌ها هم به حالت تعلیق درآمد."

به گفته آقای سعیدی، ایران در این پروژه‌ها ایران به همراه چندین کشور همکاری داشت که با مصوبه شورای حکام به این کشورها از همکاری با ایران خودداری کردند. در سمینار "نیروگاه‌های هسته‌یی محیط زیست و توسعه پایدار" به غیر از مهمانانی از ایران، وزیران انرژی اتمی مالزی، اندونزی و رئیس بخش برنامه‌ریزی و سیاستگذاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شرکت دارند.

هدف از برگزاری این سمینار دو روزه، بررسی جنبه‌های زیست محیطی، نیروگاه‌های اتمی اعلام شده است.

مطالب مرتبط