در خواست مجدد گروههای حقوق بشر برای آزادی براداران علایی

امروز - اول دسامبر - روز جهانی ایدز است. گروه های حقوق بشر از فرارسیدن این روز استفاده کرده اند تا بار دیگر خواستار آزادی دو کارشناس سرشناس اچ آی وی/ ایدز در ایران شوند.

دو پزشک ایرانی - آرش و کامیار علایی - که یکی از حوزه های اصلی فعالیتشان، مبارزه با ایدز بوده، از ماه ژوئن امسال در ایران تحت بازداشت بوده اند.

با این که معاون قوه قضایی ایران گفته است که مقامات ایرانی به این دو برادر مظنونند که از طریق همدستی با فرهنگیان خارجی قصد براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران را داشته اند، آقایان علایی هنوز به ارتکاب جرمی محکوم نشده اند.

جیم ولش، سخنگوی سازمان عفو بین الملل در گفتگو با بی بی سی در مورد بازداشت این دو پزشک ایرانی گفت: "بازداشت دو پزشک ایرانی باعث نگرانی عده ای شده است چون ظاهرا پیام مقامات ایرانی با بازداشت آنها این است که هر گونه ارتباط با همکاران بین المللی و فعالیت در حوزه ای که همواره دشوار خواهد بود، ممکن است دردسر ساز شود. دو پزشک ایرانی وجهه عالی داشته اند، با همکاران بین المللی خود کار می کرده اند و تلاش داشته اند الگوی بسیار ممتازی را در زمینه خدمات رسانی در ایران خلق کنند. بازداشت و نگه داشتن آنها در زندان، در شرایطی که فقط اجازه دارند به طور محدود با دنیای خارج از زندان ارتباط برقرار کنند، نگران کننده است."

پم اوتول، گزارشگر بی بی سی با اشاره به تلاش گسترده ایران برای جلوگیری از گسترش آلودگی به ویروس اچ آوی وی و همچنین ابتلا به بیماری ایدز، می گوید گروه های حقوق بشر گفته اند که بازداشت برادران علایی ممکن است باعث شود پیشینه مثبت این کشور در این زمینه در صحنه بین المللی خدشه دار شود.

اعتراض بین المللی

اتحادیه اروپا در ماه اوت امسال از مقامات ایران خواست آرش و کامیار علایی را آزاد کنند.

حسن حداد، معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب پیشتر در گفتگویی از دستگیری دو برادر فعال در زمینه مبارزه با ایدز به اتهام تلاش برای براندازی خبر داده و گفته بود: "آمریکا که قصد نفوذ به ایران را دارد، به غیر از استفاده از شیوه های تند و خشن، از راه های دیگر هم برای جذب افرادی که ممکن است در آینده برای مقاصد خود استفاده کند، اقدام می کند."

او بدون ذکر نام برادران علایی گفته بود که "در همین زمینه پرونده ای تشکیل شده که متهمان آن دو برادر هستند، آنها با تشکیل همایش هایی با زمینه هایی از جمله ایدز، اقدام به جذب نیرو و برنامه ریزی برای اعزام افراد به خارج و آموزش جهت هدف های براندازی می کردند."

آرش و کامیار علایی که سال ها نقش مؤثری در برنامه های مبارزه با ایدز در ایران داشته اند، اواخر ماه ژوئن -اوایل تیرماه- بازداشت شدند و برخی مدارک و وسایل آنها ضبط شد.

روز 24 ژوئن نیز سازمان آمریکایی "پزشکان حامی حقوق بشر" در نامه ای به رئیس جمهور ایران از گزارش مربوط به بازداشت این دو نفر ابراز نگرانی کرده و خواستار اعلام اتهام یا آزادی فوری آنها شده بود.

برادران علائی در اکتبر 2007 در مجمع بهداشتی "اسپن" در آمریکا که یک گردهمایی از متخصصین برجسته امور بهداشتی آمریکا و سایر کشورها است، شرکت کردند.

اعضای خانواده آرش و کامیار علایی می گویند این دو برادر هیچ فعالیت سیاسی نداشته اند و از انگیزه بازداشت آنها بی اطلاع هستند.

برادران علایی در برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم شرکت کرده اند.

مطالب مرتبط