16:42 گرينويچ - شنبه 29 نوامبر 2008 - 09 آذر 1387

مقامات ایران از موج سوم گسترش ایدز نگرانند

امروز - اول دسامبر - روز جهانی ایدز است.

در حالی که وزیر بهداشت ایران روز شنبه (9 آذر)، ابراز نگرانی کرد که رفتار پرخطر جنسی عامل بروز موج جدیدی از انتقال ویروس اچ آی وی (عامل انتقال بیماری ایدز)، در این کشور شده است، در بسیاری از گزارش های امروز که از نقاط مختلف ایران ارسال شده کارشناسان ظاهرا یک گام جلوتر رفته و بر رفتار پرخطر در روابط جنسی "نامشروع" تاکید کرده اند.

دکتر محمد مهدی خواجه ئیان، معاون فنی مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، روز دوشنبه ضمن اشاره به خون های آلوده و معتادان تزریقی به عنوان عوامل اصلی گسترش ایدز در ایران گفت: " ... باید زمینه فرهنگ خویشتن داری در زمان تجرد، وفاداری به همسر و ... در جامعه گسترش یابد."

اول دسامبر، روز جهانی ایدز، گزارش رادیوئی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


روزنامه اعتماد ملی نیز عنوان اصلی شماره امروز (11 آذر)، خود را به خطر شیوع ایدز از راه روابط جنسی اختصاص داده و در ستون "سرلوحه" خود آورده است: "متاسفانه شرایط خاص اخلاقی و اجتماعی در ایران و برخی ملاحظات اخلاقی در پنهانکاری امور اخلاقی مربوط به جنسیت و روابط جنسیتی، سبب شده پدیده های ناهنجار از جمله ایدز به صورت مخفیانه و زیر زمینی گسترش یابد."

در همین حال، کارشناسان همچنان از خلاء آماری در ارتباط با مبتلایان به ایدز در ایران شکایت دارند.

عبدالرضا مصری، وزیر رفاه و تامین اجتماعی در مراسمی که به مناسبت روز جهانی ایدز در تهران برگزار شد، گفت: "از دیگر مشکلات این است که خود افراد نیز از بیماری شان اطلاعی ندارند تا اقدام به موقع برای پیشگیری از روند بیماری انجام شود و یا آموزش های لازم را برای کنترل آن ببینند."

در حال حاضر آمار رسمی از شمار آلودگی ها به ویروس اچ آی وی در ایران بین 16 تا 18 هزار نفر است اما کارشناسان معتقدند که آمار واقعی بسیار بیشتر است.

گفته می شود که بر اساس پیش بینی های کشوری رقم بیماران مبتلا به ایدز بیش از پنج برابر تعداد شناخته شده است.

روند گسترش ایدز در نقاط مختلف جهان نقاط مشترک و متفاوت زیادی دارد. اخیرا کارشناسان در ایران سه مرحله برای گسترش بیماری ایدز در این کشور قائل شده اند و از آن به عنوان سه موج یاد می کنند: موج اول گسترش ایدز با ورود خون های آلوده آغاز شده، موج دوم گسترش از طریق معتادان تزریقی و موج سوم آن به خاطر تماس های جنسی نامشروع و نابهنجار رخ داده است.

به گفته کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت ایران، این کشور در حال حاضر در حال برنامه ریزی برای مقابله با موج سوم ویروس ایدز است.

او ابراز امیدواری کرده است که موج سوم گسترش ایدز، همانند موج اول و دوم کنترل شود.

کارشناسان در ایران معتقدند صدا و سیما و مطبوعات ابزار خوبی برای آموزش همگانی و ایجاد فرهنگ و آگاهی در باره این بیماری هستند اما در عین حال می گویند سیاستهای ویژه و برخی پنهانکاری های مسئولان در مورد ایدز، عملا این موقعیت ها را برای پیشگیری، از جامعه گرفته است.

در دو دهه گذشته، تاکید اصلی کارشناسان در غرب برای مبارزه با این بیماری مهلک، بر رعایت پیشگیری های لازم و اجتناب از رفتارهای پرخطر بوده است. استفاده نکردن از کاندوم در روابط جنسی - بدون در نظر گرفتن تمایل و رفتار جنسیتی او - و همچنین اشتراک سرنگ و استفاده از سرنگ های آلوده در میان معتادان تزریقی، از جمله این رفتارهای پرخطر قلمداد می شود.

بیماری ایدز، چهارمین بیماری کشنده در جهان است و هم اکنون تخمین زده می شود که حدود 33 میلیون نفر در سراسر جهان آلوده به ویروس اچ آی وی هستند.

برنامه ایدز سازمان ملل متحد تخمین زده است که تنها در سال 2007 حدود دو میلیون نفر در سراسر جهان در اثر ابتلا به بیماری ایدز جان خود را از دست داده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.