21:54 گرينويچ - 01 فوريه 2009 - 13 بهمن 1387

حمایت البرادعی از گفتگوی مستقیم ایران و آمریکا

محمد البرادعی

محمد البرادعی می گوید نمی توان با ایران مانند برخورد با الاغ از چماق و هویج استفاده کرد

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، خواهان گفتگوی مستقیم ایران و آمریکا برای برقراری اعتماد بین دو کشور شده است.

آقای البرادعی در مصاحبه هایی جداگانه با هفته نامه آمریکایی نیوزویک و روزنامه واشنگتن پست گفته است، تا زمانی که ایران و آمریکا گفتگو نکنند، هیچ اعتمادی بین آن ها برقرار نخواهد شد.

جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، بارها گفتگوی مستقیم با ایران را مشروط به تعلیق برنامه غنی سازی اورانیوم ایران کرده بود، درخواستی که از سوی دولت ایران رد شده است.

در همین رابطه، محمد البرادعی تلاش هایی که در شش سال گذشته برای اعتمادسازی بین ایران و غرب انجام شده را شکست خورده دانسته است.

او به هفته نامه نیوزیوک گفته است که نمی توان با ایران مانند برخورد با الاغ از چماق و هویج استفاده کرد.

سیاستمداران و کارشناسان امور بین المللی از دو واژه چماق و هویچ به عنوان تعبیری برای تحریم ها و مشوق ها استفاده می کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در ماه دسامبر 2008 بر ادامه این استراتژی در برابر ایران تاکید کرد.

محمد البرادعی گفته است که ایران به تدریج در حال افزایش همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی بود، ولی به گفته وی، از زمانی که پرونده اتمی ایران در سال 2005 به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع شد، همکاری ایران هم قطع شد.

دولت ایران بارها خواهان بازگشت پرونده هسته ای این کشور از شورای امنیت به آژانس بین المللی انرژی اتمی شده است. ایران همچنین تحریم های شورای امنیت علیه این کشور را غیرقانونی می داند.

آقای البراعی ضمن اشاره به سیاست های دولت قبلی آمریکا در اختصاص منابع مالی برای براندازی حکومت ایران و نام بردن از آن به عنوان یکی از اعضای محور شرارت گفت، شما هم اگر جای آن ها بودید هر چه در توان داشتید برای دفاع از خود به کار می بردید.

محمد البرادعی همچنین با اشاره به احتمال موفقیت یا عدم موفقیت گفتگوی مستقیم آمریکا با ایران گفت: "باید تلاش کرد. ممکن است جواب ندهد ولی اکثر مردم ایران مخصوصا جوان ها خواهان روابط عادی با آمریکا هستند."

دولت باراک اوباما بر گفتگوی مستقیم با ایران تاکید دارد، اما می گوید از تمام ابزارهای قدرت آمریکا در برابر ایران استفاده خواهد کرد.

آقای البرادعی همچنین ضمن دفاع از عملکرد آژانس بین المللی انرژی اتمی در ارتباط با برنامه هسته ای ایران گفته، برنامه غنی سازی اتمی این کشور به طور کامل تحت نظارت این آژانس است.

محمد البرادعی در سال گذشته میلادی دولت ایران را متهم کرد که در زمینه ارتباط احتمالی برنامه اتمی اش با فعالیت های نظامی با بازرسان سازمان وی همکاری نکرده است.

دولت ایران همواره بر غیرنظامی و صلح آمیز بودن برنامه های اتمی خود تاکید کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.