00:36 گرينويچ - چهارشنبه 04 فوريه 2009 - 16 بهمن 1387

یورش ماموران به منزل یک عضو کمپین یک میلیون امضا

عکس آرشیوی از تظاهرات فعالان حقوق زن در تهران

دولت ایران در موارد متعدد از تجمع فعالان این جنبش ممانعت به عمل آورده است


ماموران دادسرای ویژه امنیت دادگاه عمومی و انقلاب تهران روز سه شنبه به منزل نفیسه آزاد از فعالان حقوق زنان و اعضای کمپین یک میلیون امضا هجوم برده و وسایل شخصی او را با خود بردند.

آیدا سعادت، فعال حقوق زنان، در گفتگویی با بی بی سی گفت نفیسه آزاد روز جمعه در ولنجک در شمال تهران، هنگامی که مشغول جمع آوری امضا برای کمپین بود بازداشت شد و در حال حاضر تحت بازجویی است و تحقیقات از او ادامه دارد.

به گفته خانم سعادت، هر چند حکم دادستان انقلاب تهران، تنها مربوط به تفتیش وسایل نفیسه آزاد و آن هم در رابطه با کمپین یک میلیون امضا بود، اما ماموران در جریان بازرسی، تعداد زیادی کتاب، دستنوشته و یادداشت های همخانه های نفیسه آزاد را هم با خود بردند.

جریان موسوم به کمپین یک میلیون امضا از حدود دو سال پیش توسط تعدادی از فعالان حقوق زنان در ایران راه اندازی شد و هدف آن به گفته مسئولان آن جمع آوری یک میلیون امضا از زنان و مردان ایرانی برای رفع تبعیض های موجود علیه زنان ایرانی است.

تاکنون برخی از اعضای این جریان، توسط ماموران امنیتی ایران دستگیر و توسط محاکم قضایی به زندان محکوم شده اند.

برخورد دولت ایران با اعضای این جنبش با انتقاد فزاینده جامعه بین المللی روبرو شده است.

حدود دو ماه پیش - 27 نوامبر 2008 - دو گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی برخورد دولت ایران با فعالان حقوق زن در این کشور را با واژه هایی چون "آزار"، "سرکوب" و "ارعاب" توصیف کرده و ادامه این نوع برخوردها را "عمیقا تاسف انگیز" خواندند.

مارگارت سکاگیا گزارشگر ویژه در مورد "وضعیت مدافعان حقوق بشر" و یاکین ارتورک گزارشگر ویژه در امور "خشونت علیه زنان، علل و پیامدهای آن" در این گزارش تاکید کردند که مدافعان حقوق زن در ایران طی دو سال اخیر با وضعیت فزاینده دشواری روبرو بوده اند.

پیش از آن در روز 21 اکتبر دبیر کل سازمان ملل در انتقاد از وضع حقوق بشر در ایران به مساله زنان این کشور پرداخت و یک ماه بعد نیز یک کمیته کلیدی سازمان ملل متحد قطعنامه ای را به تصویب رساند که حاوی انتقاد شدید از وضعیت حقوق بشر از جمله "سرکوب خشونت بار تظاهرات زنان" در این کشور بود.

هدف کمپین یک میلیون امضا، تغییر قوانین ایران در زمینه طلاق، وراثت، سرپرستی کودک و سایر جنبه های زندگی اجتماعی است که می گویند از آنها شهروندان درجه دو می سازد.

حکومت ایران در واکنش به انتقادها گفته است که تبعیت از قوانین شریعت اسلامی شرم نیست و اتهام تبعیض علیه زنان را رد می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.