13:11 گرينويچ - پنج شنبه 05 فوريه 2009 - 17 بهمن 1387

'اگر ایران مشت خود را باز نکند چه کار می کنید؟'

میلیبند

دیوید میلیبند در دفتر بخش آمریکای سرویس جهانی بی بی سی

در حالی که ایران ماهوره ای به مدار زمین فرستاده و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در واشنگتن با همتایان خود در باره نحوه برخورد با خطرات بین المللی جلسات بحث و بررسی برگزار کرده است، بخش آمریکای تلویزیون سرویس جهانی بی بی سی (BBC WORLD AMERICA)، با دیوید ملیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا در مورد چالش های جهانی که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با آن روبروست، گفتگویی داشته است.

بخشی از سوالات "مت فری"، مجری اصلی این شبکه تلویزیونی در آمریکا، با آقای میلیبند که در باره ایران بوده است، در پی می آید:

آقای اوباما گفته اگر کشورهایی مثل ایران مشت گره کرده خود را باز کنند آمریکا دست آنها را خواهد فشرد. آیا ایران با پرتاب کردن ماهواره نشان داده است که مشتش را باز کرده است؟

نه فکر نمی کنم پرتاب ماهواره تدبیر هوشمندانه ای برای نشان دادن مشت باز باشد. به نظر من آمریکا باید دقیقا مشخص کند که برای مواجهه با گسترش برنامه هسته ای ایران چه اهدافی را دنبال می کند. گفته های آقای اوباما نشان می دهد که آمریکا دنبال تحقیر ایران نیست بلکه به ایران نشان می دهد که می تواند بازیگر مهمی در عرصه بین الملل باشد و اگر مسئولیت بپذیرد از تمام حقوقش هم برخوردار خواهد بود.

اگر ایران مشت خود را باز نکند چه کار می کنید؟

بگذارید گام به گام پیش برویم. بگذارید اول جزئیات این دست دادنی که آمریکایی ها درباره آن صحبت می کنند، مشخص شود. ایران هم دچار همان مشکلات اقتصادی است که ما هم با آن دست و پنجه نرم می کنیم. اقتصاد ایران متکی به نفت است و نمی تواند خود را از اقتصاد جهان دور نگه دارد.

آیا می توان گفت که شما غنی سازی را به عنوان بخشی از برنامه هسته ای ایران پذیرفته اید، چون آنها که به هر حال غنی سازی را کنار نگذاشته اند و حالا با در نظر گرفتن این موضوع با ایران وارد گفتگو می شوید؟

ایران به قطعنامه های شورای امنیت و آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل نمی کند. این ها نهادهای نظارتی بین المللی هستند. من تاکید می کنم که بریتانیا به تمام تعهدات خود که در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای به آن ها اشاره شده، پایبند است و حتی دارد از تعداد کلاهک های هسته ای خود کم می کند. اما ایران برنامه های هسته ای خود را گسترش می دهد که این مغایر معاهده است. این ها موضوعاتی کلیدی هستند و این اشتباه است که بگوییم اگر سیاست هایمان به جایی نرسید چه کار کنیم. سیاست های ما هنوز شکست نخورده است.

ایرانی ها می گویند فقط اهداف صلح جویانه را دنبال می کنند. چرا حرف آنها را قبول نکنیم؟

سوال من از مقامات ایرانی این است که اگر می گویید فقط اهداف صلح جویانه را دنبال می کنید پس چرا حتی یک نیروگاه هسته ای هم ندارید که اورانیوم غنی شده خود را مصرف کند که هیچ جوابی برای آن ندارند. تنها نیروگاه هسته ای که دارند سوختش را روس ها می دهند.

به این ترتیب آیا هنوز اعتقاد دارید که ایران دنبال سلاح هسته ای است؟

به اعتقاد من ایران غنی سازی را انجام می دهد بدون این که جامعه جهانی مطمئن باشد که این کشور واقعا به دنبال سلاح هسته ای نیست.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.