عرضه سیگار با تصاویر هشدار دهنده بهداشتی در ایران

سیگار
Image caption مصرف سالانه سیگار در ایران 50 میلیارد نخ است

عرضه بسته های سیگار با تصاویر هشداردهنده بهداشتی در زمینه بیماریهای ناشی از مصرف دخانیات در بازار ایران آغاز شده است.

خدیجه محصلی مسئول دبیرخانه کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت به خبرگزاری دولتی ایران- ایرنا گفته است که بر روی سیگارها تصاویر بیماریهای مرتبط با پوست، چشم، دستگاه تنفسی، ریه، دهان و دندان درج شده است.

هدف وزارت بهداشت از این کار اطلاع رسانی در باره مضرات مصرف سیگار اعلام شده است.

به گفته خانم محصلی، تمام سیگارهای وارداتی و تولید داخل که به تازگی وارد بازار شده اند، دارای این تصاویر هستند و این تصاویر هر شش ماه یکبار تغییر خواهد کرد.

بنابر گزارشها بخشی از سیگارهای وارداتی هنوز فاقد تصاویر هشدار دهنده بهداشتی است و قرار است تا پایان بهار سال آینده تمام سیگارهای وارداتی نیز حاوی تصاویر هشداردهنده بهداشتی باشد و گرنه این سیگارها به عنوان سیگار قاچاق محسوب شده و از بازار جمع آوری خواهد شد.

عرضه سیگار با تصاویر هشداردهنده در کشورهای دیگر باعث کاهش مصرف سیگار شده است و دولت ایران نیز امیدوار است با عرضه بسته های سیگار منقش به تصاویر بهداشتی، مصرف سیگار کاهش پیدا کند.

گزارشهای وزارت بهداشت ایران نشان می دهد که در این کشور نزدیک به ۱۰ میلیون نفر سیگار می کشند و بطور متوسط از هر هفت ایرانی یک نفر سیگاری است.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت سه درصد نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله سیگاری بوده و ۱۵ درصد نیز از سایر محصولات دخانی عمدتاً قلیان استفاده می‌کنند.

مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات نیز سالانه ۵۰ هزار نفر برآورد شده است که در بیست سال آینده میزان آن به ۲۰۰ هزار نفر در سال خواهد رسید.

برنامه های دولت برای کنترل مصرف دخانیات، موفقیت آمیز نبوده و استعمال دخانیات افزایش یافته است و کارشناسان عدم برخورداری قوانین و مقررات مصوب از ضمانت اجرایی لازم را دلیل آن می دانند.

ممنوعیت فروش سیگار در دکه های روزنامه فروشی و ممنوعیت فروش سیگار به افزاد زیر ۱۸ و ممنوعیت عرضه قلیان نمونه هایی از طرحهای هستند که به نتیجه نرسیده اند.

هزینه مصرف سیگار

Image caption تنها 30 درصد سیگار مصرفی ایران در داخل تولید می شود

سالانه یک هزارو ۷۴۰ میلیارد تومان (معادل یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار) صرف خرید سیگار می شود و هزینه ناشی از مصرف سیگار نیز بیشتر از پنج هزار میلیارد تومان(معادل پنج میلیارد دلار) بر آورد می شود.

بخش عمده ای از سیگارهای مصرفی ایران از خارج تامین می شود و گزارشها نشان می دهد که ایران تنها حدود ۳۰ درصد از سیگار مصرفی خود را تولید می کند و بقیه آن از خارج وارد می شود.

تا پنج سال پیش، بخش اعظم سیگار مصرفی به صورت قاچاق از خارج تامین می شد اما در سال ۱۳۸۳ سر انجام دولت به این نتیجه رسید که قراردادهایی را شرکت های خارجی برای واردات سیگار امضا کند.

شرکت دخانیات ایران با هدف کاستن از قاچاق سیگار با چهار شرکت خارجی "جی، تی، آی" ژاپن، "بی، ای، تی" که یک شرکت مشترک بریتانیایی و آمریکایی است، "ریمیتسما" اروپا و "پین" کره جنوبی قراردادی را برای تولید و تامین تقاضای داخلی برای سیگار امضاء کرد.

شرکت های "جی ، تی، آی"، "بی ، ای، تی" و "ریمیتسما" تعهد کرده بودند علاوه بر واردات، در تولید مشترک سیگار، اصلاح ساختار کشاورزی این بخش و بازسازی ماشین آلات با ایران همکاری کنند.

در قرارداد تاکید شده بود که این شرکت ها در گام نخست نیاز بازار ایران را با واردات رسمی محصولات خود تامین و در مرحله بعد سیگارهای خارجی را با استفاده از ظرفیت خالی کارخانه های ایران با نام خودشان و با همان کیفیت، تحت لیسانس در ایران تولید کنند.

شرکت "جی، تی، آی" تولید کننده مارک های وینستون و مگنا، شرکت "بی، ای، تی" تولید کننده کنت، مانتانا و دانهیل و شرکت "ریمیتسما" تولید کننده دیویدوف، وست و پولو هستند.

تا پیش از امضای این قرارداد نزدیک به ۷۵ درصد سیگار مصرفی ایران از طریق قاچاق تامین می شد اما گزارشها نشان می دهد که بعد از آن واردات غیررسمی و قاچاق سیگار به شدت کاهش یافت.

تاکنون گزارشی از وضعیت فعالیت این شرکتها و نحوه همکاری آنها منتشر نشده است. اخیر نیز بحث هایی در زمینه امضای قراردادی تازه با شرکت های تولید کننده سیگار مطرح شده است.

یکی از دلایلی که دولت تصمیم گرفت با شرکت های خارجی سیگار قرارداد امضا کند این بود که می توانست درآمدهای خود را از محل مالیات و عوارض گمرکی افزایش دهد.

بخشی از مالیات و عوارضی که از محل واردات رسمی وفروش سیگار دریافت می شود قرار است در توسعه مراکز بهداشتی و کنترل بیماری های قلبی و عروقی و سرطانهای ناشی از استعمال دخانیات و مراکز ترک سیگار هزینه شود.

مطالب مرتبط