'ایران خواستار کمک ترکیه برای حل اختلافات با آمریکا'

رجب طیب اردوغان
Image caption اردوغان گفت در نظر دارد مساله را در آینده با اوباما مطرح کند

نخست وزیر ترکیه به روزنامه گاردین چاپ لندن گفته است که ایران از آنکارا خواسته است به حل اختلافات 30 ساله میان تهران و واشنگتن کمک کند.

این درحالی است که دولت ایران حدود سه ماه قبل در یک موضعگیری آشکار پیشنهاد ترکیه برای میانجیگری میان تهران و واشنگتن را رد کرده بود.

به گزارش روزنامه گاردین رجب طیب اردوغان گفت که مقام های ایرانی این درخواست را زمانی مطرح کردند که جورج بوش هنوز بر سر کار بود و افزود که او این پیام را در آن زمان به کاخ سفید رسانده است.

آقای اردوغان می گوید شاید از اجلاس گروه 20 در ماه آوریل در لندن برای طرح مساله با باراک اوباما رئیس جمهوری جدید آمریکا استفاه کند.

آقای اوباما گفته است در نظر دارد برای حل اختلافات کشورش با ایران از دیپلماسی مستقیم استفاده کند.

به گزارش گاردین آقای اردوغان در پاسخ به این سوال که آیا کشورش می تواند برای فائق آمدن بر بی اعتمادی میان واشنگتن و تهران نقش میانجیگررا بازی کند گفت: "ایران از ترکیه می خواهد چنین نقشی بازی کند. و اگر آمریکا نیز خواستار آن باشد و از ما بخواهد چنین نقشی ایفا کنیم، آماده چنین کاری هستیم."

وی افزود: "آنها [ایرانی ها] گفتند اگر چنین چیزی [فرصتی برای تماس] اتفاق بیافتد، آنها خواهان نقش آفرینی ترکیه هستند. اینها کلماتی است که به طور علنی ادا شد. اما من شخصا موضوع را به پرزیدنت بوش گفته ام."

این درحالی است که حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اواخر آبان ماه پیشنهاد ترکیه برای میانجیگری در روابط ایران و آمریکا را رد کرده بود.

آقای قشقاوی گفت که هر چند ایران برای طرح این قبیل موضوعات از سوی مقامات ترکیه مانعی نمی بنید، اما معتقد است مسائل ایران و آمریکا فراتر از مباحث معمولی و سیاسی دو کشور است که با میانجیگری کشوری ولو با حسن نیت قابل حل و فصل باشد. موضعگیری آقای قشقاوی پس از آن بود که آقای اردوغان گفته بود کشورش آماده است میان ایران و دولت جدید آمریکا میانجیگری کند.

آقای اردوغان آن زمان به روزنامه نیویورک تایمز گفت که ترکیه می تواند در این رابطه نقش موثری داشته باشد.

مطالب مرتبط