مرگ 10 نفر در اثر مصرف مشروبات الکلی تقلبی در ایران

الکل
Image caption سال گذشته مشروبات الکلی دست ساز جان 12 نفر را در قم گرفت

مصرف مشروبات الکلی دست ساز جان 10 نفر را در رشت در شمال ایران گرفته و 27 نفر دیگر نیز در بیمارستان رازی رشت بستری شده اند که حال دو تن از آنها وخیم گزارش شده است.

خبرگزاری مهر به نقل از بهمن امیری مقدم، فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان گزارش داده که دو نفر از توزیع کنندگان اصلی مشروبات دست ساز در جریان عملیاتی تحقیقاتی از سوی نیروهای انتظامی این استان دستگیر شده اند.

آقای امیری مقدم به این خبرگزاری گفته است که این گونه حوادث به دلیل بی توجهی مردم به تذکرات و هشدارهای پلیس در ارتباط با افراد ناباب رخ می دهد.

مشروبات الکلی دست ساز در ایران معمولا دارای ترکیبی از مواد سمی متانول و اتانول یا اصطلاحا الکل چوب است که موجب تخریب سلول های عصبی می شود.

هر ساله گزارشهایی در مورد مرگ عده ای به دلیل مصرف مشروبات الکلی تقلبی و غیر استاندارد انتشار می یابد که بخشی از این گزارش ها در ارتباط با فصل گشت و گذار و تعطیلات عمومی در ایران است.

پس از انقلاب اسلامی در ایران در سال ۱۹۷۹، مصرف مشروبات الکلی قدغن شد اما گزارشها نشان می دهد که ساخت مشروبات الکلی دست ساز و همچنین ورود قاچاق مشروبات الکی، مانند ودکا و ویسکی، از کشورهای همسایه، به ویژه از مرزهای غربی ایران همچنان ادامه دارد.

آمار دقیقی از میزان مصرف الکل در ایران در دسترس نیست ولی با توجه به آمار افرادی که به بخش مسمومیت بیمارستانها مراجعه می‌کنند، به نظر می‌رسد میزان مصرف مشروبات الکلی در بین جمیعت جوان این کشور رو به افزایش بوده است.

مجلس ایران درصدد است با تغییر بخشی از قانون مجازات اسلامی در باره ساخت و خرید و فروش مشروبات الکلی، مجازات تولید، خرید و فروش و حمل مشروبات الکلی را افزایش دهد.

بر اساس طرح جدید، مجازات تولید، معامله، نقل و انتقال و انبار مشروبات الکلی شش ماه تا یک سال حبس، 74 ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی کالا خواهد بود.

در ماه نوامبر سال گذشته 12 نفر در بندرعباس در جنوب ایران به دلیل مصرف مشروبات الکلی دست ساز جان ۱۲ خود را از دست دادند.

مطالب مرتبط