09:22 گرينويچ - دوشنبه 01 دسامبر 2008 - 11 آذر 1387

ایران 'هواپیمای رادار گریز طراحی کرده است'

موشک رادار گریز آمریکایی از نوع نایت هاوک

بدنه هواپیماهای رادارگریز دارای شکل و پوشش مخصوص است

یک مقام نظامی ایران از طراحی داخلی هواپیماهای رادار گریز و آزمایش یک موشک جدید هوا به هوا خبر داده است.

روز دوشنبه، 1 دسامبر (11 آذر)، منابع خبری به نقل از سرتیپ خلبان حسین شاه صفی، فرمانده نیروی هوایی ارتش ایران، گزارش کردند که مرحله طراحی یک هواپیمای رادار گریز در داخل کشور تکمیل شده و این طرح در مرحله ساخت نمونه اولیه در اندازه کوچکتر قرار دارد.

سرتیب شاه صفی گفته است که پس از انجام آزمایش های لازم، این طرح وارد "بخش واقعی تر خواهد شد" و ابراز امیدواری کرده است که بخش تحقیقاتی این طرح تا پایان سال جاری خاتمه یابد و مرحله تولید هواپیما آغاز شود.

گفتگو با هوشنگ حسن یاری، استاد کالج نظامی در آمریکا

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


وی گفته است که جهاد خودکفایی نیروی هوایی اجرای این طرح را بر عهده داشته است.

هواپیماهای رادارگریز به نوعی از هواپیماهای نظامی اطلاق می شود که به دلیل شکل خاص و استفاده از مواد پیشرفته در پوشش بدنه آنها، توسط سیستم های راداری و سایر تجهیزات متداول به نوعی موثر ردیابی نمی شوند و در نتیجه، در حمله به هدف های زمینی یا مقابله با جنگنده های دشمن، با خطر کمتری از سوی پدآفند ضدهوایی یا سیستم دفاعی هواپیماهای طرف مقابل مواجه هستند.

در حال حاضر، نیروی هوایی آمریکا چند نوع هواپیمای رادار گریز ساخت این کشور را در اختیار دارد و آنها را در بعضی عملیات نظامی، از جمله جنگ عراق در سال 2003مورد استفاده قرار داده است.

آزمایش موشک جدید و مانور نیروی دریایی

فرمانده نیروی هوایی ارتش ایران همچنین از ساخت و آزمایش یک نوع موشک جدید هوا به هوا خبر داده است.

پرتاب موشک هوا به هوا - تصویر از فارس

فرمانده نیروی هوایی از آزمایش یک موشک هوا به هوا خبر داده است

به گفته سرتیپ شاه صفی، این موشک حرارتی هوا به هوا که توسط نیروی هوایی طراحی و نمونه سازی شده، روز دوشنبه آزمایش می شود.

موشک حرارتی هوا به هوا از جمله تجهیزات دفاعی در هواپیماهای نظامی است که پس از پرتاب، جذب حرارت موتور هواپیمای دشمن می شود و آن را تعقیب و منهدم می کند.

فرمانده نیروی هوایی گفته است که آزمایش مقدماتی این موشک قبلا صورت گرفته و در روز دوشنبه، مرحله پیشرفته تر این آزمایش اجرا می شود.

سرتیپ شاه صفی گفته است که بخش تحقیقاتی و آزمایشی این موشک توسط جهاد خودکفایی نیروی هوایی تکمیل شده و تولید انبوه آن در صنایع وزارت دفاع صورت صورت خواهد گرفت.

وی برد این موشک حرارتی در پرتاب آزمایشی روز دوشنبه را چهل کلیومتر اعلام کرده اماگفته است که برد نهایی آن تا بیش از یکصد کیلومتر هم قابل افزایش است.

فرمانده نیروی هوایی ایران گفته است که این نوع موشک در سایر کشورها هم تولید می شود اما نوع مورد آزمایش در روز دوشنبه، در داخل ایران طراحی و تکمیل شده است.

در خبری دیگر، نیروی دریایی ارتش ایران اعلام کرده است که از فردا، رزمایش دریایی "اتحاد 87" در منطقه سوم دریایی چابهار در دریای عمان آغاز می شود و به مدت شش روز ادامه خواهد داشت.

دریادار حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، گفته که در این رزمایش تعدادی از شناورهای این نیرو همراه با هلی کوپترها و هواپیماهای نیروی هوایی شرکت خواهند داشت و اظهار داشته که استفاده از تسلیحات و تجهیزات ساخت صنایع داخلی از جمله ویژگی های این رزمایش است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.