انصراف ایران از ساخت واحد دوم نیروگاه بوشهر

راکتور واحد اول نیروگاه بوشهر
Image caption مبلغ اولیه قرارداد تکمیل واحد اول نیروگاه بوشهر ۸۰۰ میلیون دلار بود اما تاکنون بیش از یک میلیارد دلار برای ایران هزینه مستقیم داشته است

سازمان انر‍ژی اتمی ایران اعلام کرده است که به جای تکمیل واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر، دو نیروگاه جدید هزار مگاواتی در این شهر تاسیس می کند.

"احمد فیاض بخش" معاون سازمان انر‍ژی اتمی و مدیر عامل شرکت تولید و توسعه انر‍ژی اتمی ایران گفته است که با توجه به بررسی های کارشناسی، احداث واحد های جدید دارای توجیه فنی و اقتصادی بیشتری است.

آقای فیاض بخش این موضوع را روز دوشنبه یازدهم آذر به ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت.

در حدود ۶۰ درصد از واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر پیش از پیروزی انقلاب اسلامی توسط متخصصان آلمانی ساخته شد.

قرار داد احداث دو واحد نیروگاه اتمی آب سبک هر کدام با قدرت حدود یک هزار و ۲۹۰ مگاوات در آبان ماه سال ۱۳۵۳ با شرکت آلمانی "کرافت ورک اونیون" که از شرکت های تابعه "زیمنس" بود، منعقد شد، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کار ساخت هر دو واحد نیروگاه متوقف شد.

قرارداد تکمیل واحد اول نیروگاه بوشهر، هفده سال پس از انقلاب اسلامی یعنی در سال ۱۳۷۴ خورشیدی، میان ایران و روسیه امضا شد.

مقام های اتمی ایران و روسیه می گویند که در سال آینده خورشیدی، این نیروگاه پس از تاخیری ۹ ساله، افتتاح خواهد شد.

غلامرضا آقازاده، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در حدود یک سال پیش، با انتقاد از روسیه به دلیل تاخیر در ساخت نیروگاه بوشهر، گفت که تکمیل واحد اول نیروگاه بوشهر صرفه اقتصادی برای ایران نداشته و بهتر بود که به جای آن از ابتدا نیروگاه تازه ای ساخته می شد.

بر مبنای "سند چشم ‌انداز توسعه و قانون دستیابی به فناوری هسته ‌ای صلح‌ آمیز" دولت ایران در درازمدت موظف به تولید ‪ ۲۰‬هزار مگاوات انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه های هسته ‌ای است.

مقام های اتمی ایران به تازگی اعلام کرده اند که طراحی دومین نیروگاه اتمی این کشور را که در منطقه دارخوین در استان خوزستان قرار دارد، آغاز کرده اند. طراحی این نیروگاه که همچون نیروگاه بوشهر از نوع آب سبک است، تا سال ۱۳۹۱ خورشیدی یعنی در حدود چهار سال دیگر طول خواهد کشید.

ظرفیت نهایی نیروگاه دارخوین، ۳۶۰ مگاوات برق اعلام شده است.

مطالب مرتبط