ایران: تعطیلی سفارت بریتانیا فعلا در دستور کار نیست

حسن قشقاوی
Image caption اظهارات آقای قشقاوی، سومین اعتراض رسمی ایران به گفته های وزیر امور خارجه بریتانیا است

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که "انگلیسی‌ها در خط مقدم خصومت تاریخی علیه منافع ملت ایران" بوده‌اند اما تعطیلی سفارت این کشور در تهران "فعلا" در دستور کار ایران قرار ندارد.

آقای قشقاوی روز دوشنبه، یازدهم آذر در جمع خبرنگاران گفت: "بحث‌ها و تهدیداتی که اخیرا انگلیسی‌ها در قالب تفرقه‌انگیزی بین ایران و کشورهای منطقه، ‌در بحث هسته‌ای و همچنین در مماشات با تروریسم و تروریست‌ها مطرح کرده‌اند، غیرقابل قبول است."

واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران به گفته های وزیر خارجه بریتانیا درباره برنامه اتمی ایران است.

دیوید میلیبند دوشنبه هفته گذشته - ششم آذر- در ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی گفت که دستیابی ایران به فن آوری نظامی اتمی "تهدیدی فوری" را متوجه ثبات خاورمیانه و سایر نقاط جهان می کند.

آقای میلیبند از کشورهای منطقه خواست تا با وارد کردن فشار بر جمهوری اسلامی، دولت ایران را به توقف برنامه های هسته ای وادار سازند.

در اولین واکنش به این اظهارات سفارت ایران در امارات به شدت به وزیر امور خارجه بریتانیا اعتراض کرده و آن را دخالت در امور داخلی این کشور دانست.

Image caption وزیر امور خارجه بریتانیا گفته بود دستیابی ایران به فن آوری نظامی اتمی "تهدیدی فوری" برای خاورمیانه است

وزارت امور خارجه ایران نیز سپس با احضار جفری آدامز، سفیر بریتانیا در تهران، بار دیگر به این اظهارات آقای میلیبند اعتراض کرد.

آقای قشقاوی روز دوشنبه، ششم آذر در تهران گفت: " بعد از موضع‌گیری ما، وزیر خارجه انگلیس و همچنین سخنگوی این کشور اعلام کردند اظهاراتی که داشته‌اند به آن صورتی که منعکس شده مدنظر آنها نبوده و به نوعی تلاش کردند تعدیلی نسبت به مواضع گذشته خود داشته باشند."

مناسبات ایران و بریتانیا در طول سه دهه اخیر همواره شکننده و جنجالی بوده است.

طی نزدیک به سی سالی که از عمر جمهوری اسلامی می گذرد روابط تهران و لندن تا کنون چند بار به سطح کاردار تنزل پیدا کرده است.

روابط دو کشور در سال ۱۹۸۸ در پی صدور فتوای قتل سلمان رشدی، نویسنده هندی الاصل بریتانیایی توسط آیت الله خمینی به سطح کاردار تنزل کرد.

در سال ۱۹۹۸ در جریان دیدار "رابین کوک" و "کمال خرازی" وزرای امور خارجه وقت بریتانیا و ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، این روابط دوباره ارتقا پیدا کرد و به سطح سفیر رسید.

این روابط از آن زمان تاکنون کاهش پیدا نکرده اما چندین بار بحرانی شده است.

مطالب مرتبط