بازداشت "چهار پیکارجوی وابسته به ایران" در عراق

نظامیان آمریکایی در عراق

ارتش آمریکا در عراق می گوید چهار پیکارجوی مظنون به عضویت در گروه تحت حمایت ایران را دستگیر کرده است.

ارتش آمریکا در عراق با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرده است که این چهار پیکارجو، مظنون به عضویت در گروه نظامی "کتائب حزب الله" هستند که ادعا می شود تحت حمایت ایران است. آمریکا می گوید که این گروه شورشی در حملات اخیر خود غیر نظامیان عراقی و نظامیان گروه ائتلاف به رهبری آمریکا را مورد هدف قرار داده است.

خبرگزاری رویتر می گوید که نیروهای آمریکایی در عراق طی یک ماه گذشته "حداقل ۳۳ پیکارجوی مورد حمایت ایران در عراق" را دستگیر کرده اند.

نیروهای آمریکایی قبلا هم شماری از شهروندان ایرانی و عراقی را به ظن ارتباط با دستگاه های نظامی و اطلاعاتی ایران بازداشت کرده اند.

کمتر از دو هفته پیش، نیروهای آمریکایی یک مقام ایرانی به نام نادر قربانی را به ظن عضویت در سپاه پاسداران و قاچاق اسلحه به شبه نظامیان عراقی در فرودگاه بغداد بازداشت و به فاصله چند روز بعد، او را آزاد کردند.

ارتش آمریکا در بیانه ای پس از بازداشت آقای قربانی اعلام کرد که گمان می رود فرد بازداشت شده عضو سپاه قدس ایران باشد که در پوشش فعالیت ساختمانی و بازسازی اماکن مذهبی در عراق، از طریق پنهان کردن تسلیحات نظامی در میان مصالح ساختمانی به قاچاق آنها به درون عراق مشغول بوده است.

ایران همواره حمایت مالی و نظامی از پیکار جویان را در عراق تکذیب می کند.