لاریجانی: نامه نمایندگان کنگره در حال بررسی است

علی لاریجانی
Image caption لاریجانی می گوید محور گفتگوهای مورد درخواست نامشخص است

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، علت عدم پاسخگویی به درخواست گفتگوی نمایندگان کنگره آمریکا را مشخص ندانستن محورهای مذاکرات احتمالی بین قانونگذاران دو کشور دانسته است.

به گزارش ایرنا، آقای لاریجانی دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در تهران از بررسی نامه نمایندگان کنگره آمریکا به همتایان ایرانی خود خبر داد و گفت: هنوز جوابی نداده ایم چرا که نیازمند آن هستیم بدانیم این گفت و گو قرار است حول چه محوری انجام شود.

به گفته آقای لاریجانی نمایندگان کنگره آمریکا در نامه اخیر نوشته اند که به نظر آنها زمان گفتگوهای دوجانبه فرارسیده است.

آقای لاریجانی پیش از این هم از ارسال نامه از سوی 'برخی نمایندگان آمریکا از جمله شخصیت‌های سطح بالا و سناتورها' خبر داده بود اما اشاره ای به نام نویسندگان این نامه ها و تاریخ ارسال آنها نکرده بود.

رسانه های ایران هم پیش از این از ‘دیدار اتفاقی و غیررسمی' سه نماینده مجلس هشتم در جریان سفر به آمریکا با یک نماینده کنگره ایالات متحده خبر داده بودند.

بر اساس این گزارش ها، نماینده آمریکایی در این دیدار از عدم دریافت پاسخ همکاران ایرانی خود به نامه بعضی از اعضای کنگره برای گفتگوی دوجانبه گله کرده بود.

در این حال، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی از باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا خواسته است مراقب ادبیات به کار گرفته شده علیه ایران باشد.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی از آقای اوباما به علت موضع گیری دربرابر برنامه هسته ای ‘صلح آمیز' ایران انتقاد کرد و گفت: "دوربین هایی وجود دارد که لحظه به لحظه از فعالیت‌های هسته‌یی ایران فیلم تهیه می‌کنند و اوباما باید مواظب لغاتی که استفاده می‌کند باشد".

به رغم تاکید مقام های ایرانی بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای این کشور، باراک اوباما بارها نسبت به عواقب دستیابی ایران به توانایی هسته ای نظامی هشدار داده است.

مطالب مرتبط