اشپیگل: 'آمریکا رویکرد خود در برابر ایران را تغییر دهد'

اوباما و هیلاری کلینتون
Image caption اشپیگل به آمریکا توصیه کرده از سرنگون کردن رژیم ایران چشم پوشی کند

هفته نامه آلمانی "اشپیگل" گزارشی را در باره مشکلات مناسبات آمریکا و ایران و سیاست باراک اوباما رئیس جمهوری آینده آمریکا در این باره منتشر کرده است.

در این گزارش آمده است در حالیکه نگاه جهان متوجه اوضاع عراق، افغانستان و ترورها در هندوستان است کارشناسان امور سیاست خارجی بر این باورند که با ورود آقای اوباما به کاخ سفید نوع رویکرد او در برابر ایران بزرگترین چالش پیش روی رئیس جمهور منتخب آمریکا است.

اشپیگل یادآوری کرده که آقای اوباما از امکان یک آغاز تازه با ایران سخن گفته بود اما از گزارش سازمان آژانس بین المللی انرژی اتمی نقل کرده که ایران در حال حاضر مقدار 630 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت پائین در اختیار دارد، کماکان به ساخت سانتریفوژها بمنظور غنی سازی ادامه می دهد و همکاری این کشور هم با آژانس بین المللی انرژی اتمی کم شده است.

همچنین این نکته از گزارش آژانس بین المللی مورد توجه اشپیگل قرار گرفته که بر اساس آن آزمایش هسته ای موفق ایران در طی یک سال آینده "قابل تصور" ذکر شده است.

در ادامه گزارش اشپیگل میخوانیم که با این ترتیب وقت زیادی برای اوباما باقی نمانده است و این نشریه به نقل از توماس پیکرینگ، سفیر پیشین آمریکا در عراق و رئیس کنونی "شورای آمریکا- ایران" می نویسد اکنون باز کردن راه یک فعالیت دیپلماتیک تازه با ایران فوریت بیشتری پیدا کرده است.

دنیس راس، میانجیگر امور خاور میانه در دوران بیل کلینتون نیز در همین رابطه به اشپیگل گفته است در سیاست خارجی آمریکا برای اوباما چالشی بزرگتر از ایران وجود ندارد.

چگونگی استراتژی رویارویی با ایران در سیاست خارجی آینده آمریکا اکنون از مهمترین موضوع های مورد بحث در محافل سیاسی واشنگتن است.

اشپیگل می نویسد در 8 سال گذشته روش واشنگتن در مورد ایران خیلی روشن بود، مناسباتی وجود نداشت و هر از گاه شایعاتی نشر می یافت مبنی بر اینکه طرح یک حمله نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران در دست است.

حتی جان مک کین ، نامزد ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوری خواه هم در روزهایی که مشغول برنامه های تبلیغاتی انتخاباتی بود به مزاح شعر "ایران را بمب، بمب، بمباران کنیم" خوانده بود.

با اینهمه اشپیگل مدعی است ایران "به آسانی" برنامه اتمی خود را دنبال کرد آنهم بگونه ای موثر که احتمال جلوگیری از توفیق ایران در این زمینه "بسیار کم" بنظر می رسد.

یکی از کارگزاران جمهوریخواه و از نزدیکان جورج دبلیو بوش ، به اشپیگل گفت "اگر ایران بخواهد می تواند بزودی به یک قدرت اتمی تبدیل شود" و آقای بوش هم دیگر به این موضوع تن داده است. او افزوده: حتی مسئله یک حمله نظامی اسرائیل به ایران هم دیگر در کاخ سفید مطرح نیست.

در بخش دیگری از گزارش مفصل " اشپیگل" آمده است که بدیهی است یک ایران صاحب بمب اتم نه تنها ممکن است ثبات منطقه را بیش از پیش مختل کند بلکه سبب یک مسابقه تسلیحاتی جدید در خاورمیانه خواهد شد.

صاحب نظرانی که در گزارش اشپیگل از آنان نام برده شد معتقدند سیاست های تازه اوباما می تواند تا حدی راه گشا باشد اما هشدار می دهند که خطرات شکست این سیاست ها را هم نباید فراموش کرد و توصیه می کنند که اتحادیه اروپا و شش کشور مذاکره کننده با ایران نقش فعالتری را بر عهده گیرند.

همچنین پیشنهاد شده که مشوق های سیاسی و اقتصادی آمریکا برای ایران بعنوان "یک راه حل خوب" در دستور کار قرار داده شود ولی توصیه شده که در این رابطه آمریکا باید از اهداف ساقط کردن رژیم چشم پوشی کند.

اشپیگل به اهمیت دادن تضمین امنیتی به ایران اشاره می کند، و در نهایت می نویسد اگر ایران نقش خود را در منطقه بازیابد و در ساختار امنیتی منطقه مشارکت داده شود آنگاه امکان دارد غنی سازی اورانیوم را کنار گذارد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست