هشدار رفسنجانی نسبت به "دلسرد شدن مردم"

اکبر هاشمی رفسنجانی
Image caption هشدار های آقای رفسنجانی با تشویق حاضران همراه شده است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی در ایران نسبت به احتمال دلسرد شدن مردم نسبت به وضعیت کشور و بی اعتمادی آن ها به مسئولان نظام هشدار داده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی گفت: بعید است مردم ضد انقلاب شوند، "اما اگر احساس کنند رأیشان در سرنوشتشان بی اثر است و متولیانی پیدا می شوند که رأی آنها را هر جور که می خواهند، می خوانند، آنگاه دلسرد می شوند".

آقای هاشمی رفسنجانی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سه سال پیش رقیب محمود احمدی نژاد بود که شکست خورد.

او پس از انتخابات با انتشار نامه ای خطاب به مردم ایران، به "دخالت سازماندهی شده و نامشروع" عده ای در انتخابات "با استفاده از امکانات نظام" اعتراض کرده بود.

آقای هاشمی رفسنجانی، هشدار اخیر خود را در همایش سی سال قانونگذاری و نظارت در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد که به ابتکار علی لاریجانی، رئیس فعلی مجلس ایران برگزار شد.

Image caption محمود احمدی نژاد از غایبان همایش سی سال قانونگذاری بوده است

در این همایش نمایندگان هشت دوره مجلس از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون به همراه رؤسای جمهوری پیشین ایران و تعدادی از مقام های ارشد دولتی حضور داشتند. اما محمود احمدی نژاد با وجود اینکه به این همایش دعوت شده بود، در آن شرکت نکرد.

اکبر هاشمی رفسنجانی در جریان برگزاری این همایش، دعوت از نمایندگان همه دوره های مجلس را "حرکتی هوشمندانه و در زمان مناسب" توصیف کرده و "وحدت فوری" را نیاز اصلی امروز در ایران خوانده است.

او همچنین به خطراتی که ایران را تهدید می کند اشاره کرد و گفت: آمریکا زخم خورده جنگ عراق و اوضاع منطقه است و لشگر پیاده و سواره خود را علیه ایران تجهیز می کند. "آمریکا دشمن درجه یک ماست و دندانهایش هنوز تیز است و کند هم نشده."

رئیس جمهور اسبق ایران اخیرا در چندین نوبت از وضعیت اداره کشور انتقاد کرده و نسبت به عواقب آن هشدار داده است.

مطالب مرتبط