درخواست ایران برای جبران خسارت حمله شیمیایی عراق به سردشت

Image caption حمله شیمیایی عراق به سردشت، یکی از فاجعه بارترین دوره جنگ ایران و عراق محسوب می شود

ایران از سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی خواسته است تا خسارت‌های وارده عراق به ایران در جریان بمباران‌های شیمیایی جبران شود.

محمد علی حسینی، معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران، در دیدار با "راجریو فیرتر" مدیر کل سازمان منع سلاح های شیمیایی، در لاهه این درخواست را مطرح کرد.

آقای حسینی از این سازمان خواسته تا کارگاه ویژه برای بررسی راه‌های تجهیز حکومت صدام حسین به سلاح‌های شیمیایی تشکیل دهد و همچنین راه‌های جبران خسارات وارده را به مصدومان مشخص کند. او همچنین خواسته است تا محلی در سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی به نام "سردشت" که مورد حملات شیمیایی قرار گرفت، نامگذاری شود.

آقای فیرتر، ضمن ادای احترام نسبت به قربانیان و مصدومان سلاح‌های شیمیایی در ایران، از ادامه برگزاری دوره‌های پزشکی در ایران استقبال کرده و قول داد موضوع نامگذاری یکی از محل‌های دبیرخانه سازمان به نام سردشت را مورد بررسی قرار دهد.

شهر سردشت در استان آذربایجان غربی واقع شده و با مناطق کردنشین عراق هم مرز است.

این شهر یک سال پیش از پایان جنگ ایران و عراق در بعدازظهر هفتم تیرماه سال ۱۳۶۶ هدف بمباران شیمیایی قرار گرفت.

طبق آمارهای رسمی هفت هزار نفر در این بمباران کشته و مصدوم شدند اما آمارهای غیر رسمی، تعداد قربانیان و مصدومان را بیش از ۱۳ هزار نفر عنوان می کند.

مطابق اعلام سازمان های بین المللی، سردشت اولین شهری است که بعد از جنگ جهانی اول و تصویب کنواسیون های منع سلاح های شیمیایی مورد حمله شیمیایی قرار گرفته است.

مطالب مرتبط