12:40 گرينويچ - چهارشنبه 03 دسامبر 2008 - 13 آذر 1387

ملکه بریتانیا: برنامه اتمی ایران برای بریتانیا مهم است

ملکه بریتانیا در مجلس

ملکه بریتانیا به مسایل ایران و افغانستان نیز اشاره داشت

فعالیت هسته ای ایران، همکاری با دولت های افغانستان و پاکستان و تلاش برای حل بحران اقتصادی از جمله موضوع های مهم در برنامه های دولت بریتانیا در سال آینده است.

روز چهارشنبه، 3 دسامبر (13 آذر)، الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، طی سخنانی در مراسم سنتی گشایش دوره جدید قانونگذاری، رئوس برنامه دولت این کشور برای سال آینده را در زمینه های مختلف داخلی و خارجی اعلام داشت.

در زمینه سیاست خارجی، ملکه بریتانیا گفت که دولت او "دستیابی به توافق جامع صلح در خاورمیانه، ادامه پیشرفت در عراق و رسیدگی موثر به نگرانی درباره برنامه هسته ای ایران را به طور جدی دنبال خواهد کرد."

او افزود که دولت بریتانیا "در جهت ایجاد امنیت، ثبات و رفاه با دولت های افغانستان و پاکستان همکاری خواهد داشت."

اظهارات ملکه بریتانیا حاکی از ادامه سیاست کنونی دولت این کشور در مورد برنامه های هسته ای ایران است.

گفتگو با شهریار رادپور، کارشناس مسائل بریتانیا

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

بریتانیا، در کنار آمریکا، فرانسه، روسیه و چین، از کشورهای عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل است که همراه با آلمان، گروه 1+5 را تشکیل می دهند.

این گروه برای هماهنگ کردن واکنش جهانی نسبت به سیاست هسته ای ایران تشکیل شده و نقش اصلی را در تصویب قطعنامه های شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایفا کرده است.

بریتانیا و سایر کشورهای غربی عضو این گروه از وارد آوردن فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی به منظور وادار کردن این کشور به اجرای قطعنامه های شورای امنیت، به خصوص تعلیق غنی سازی اورانیوم، حمایت می کنند در حالیکه روسیه و چین خواستار نرمش بیشتر در این زمینه هستند.

بریتانیا همچنین در جنگ افغانستان و عراق مشارکت داشته و در حال حاضر، پس از ایالات متحده، دارای بیشترین تعداد نفرات نظامی در هر دو کشور است.

مقابله با بحران اقتصادی

ملکه بریتانیا در بخش دیگری از سخنان خود گفت که مهمترین اولویت برای دولت این کشور تضمین ثبات اقتصادی بریتانیا در جریان رکود در اقتصاد جهانی است و افزود که "دولت من به کمک به خانواده ها و موسسات بازرگانی در این زمان دشوار متعهد است."

حضور ملکه و همسرش در مراسم گشایش پارلمان

دوره سالیانه قانونگذاری با مراسمی در مجلس اعیان آغاز می شود

او گفت که توانمندی بخش خدمات مالی برای شادابی اقتصاد بریتانیا در آینده ضرورت دارد و به همین منظور، دولت در نظر دارد قوانینی را برای حفاظت منصفانه تر و مطمئن تر از سپرده گذاران بانکی و افزایش توان بخش خدمات مالی در مقابله با مسایل و مشکلات به تصویب برساند.

برنامه دیگری که دولت بریتانیا در نظر دارد به اجرا بگذارد فراهم کردن امکان گشایش حساب های پس انداز خاصی برای تشویق افراد کم درآمد به پس انداز است.

همچنین، در راستای اصلاح نظام تامین اجتماعی، دولت در نظر دارد مشوق هایی را در نظر بگیرد تا کسانی که از بیمه بیکاری استفاده می کنند به یافتن شغل و کسب درآمد از طریق مشارکت در فعالیت های اقتصادی تشویق شوند.

حفظ امنیت شهروندان هم از جمله برنامه های دولت بریتانیا در سال آینده است که شامل افزایش کارآیی پلیس در بهبود امنیت داخلی و نظارت بیشتر مبادی ورودی به این کشور برای جلوگیری از اقدامات احتمالی گروه های تروریستی است.

در زمینه های اجتماعی، پیشبرد سیاست تساوی حقوق تمامی شهروندان و مبارزه با تبعیض جنسیتی، نژادی و سایر انواع نابرابری از جمله در زمینه اشتغال از برنامه هایی است که در سال آینده پیگیری خواهد شد.

تصویب لوایحی برای تقویت نظام خدمات درمانی، اصلاحاتی در نظام آموزشی و پیشبرد برنامه های حفظ محیط زیست از بخش های دیگر سخنرانی ملکه بریتانیا بود.

براساس یک سنت دیرین، فرمانروای بریتانیا هر سال در آغاز دوره جدید قانونگذاری طی تشریفاتی ویژه در جلسه مشترک مجالس عوام و اعیان در مجلس اعیان این کشور حضور می یابد و در سخنانی که توسط نخست وزیر تهیه می شود، رئوس برنامه های دولت برای سال آینده را قرائت می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.