روابط مجلس و دولت ایران سرد تر می شود؟

مجلس شورای اسلامی
Image caption نمایندگان مجلس نسبت به عدم اعلام وصول طرح های استیضاح به علی لاریجانی اعتراض کرده اند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ایران طرح استیضاح چهار وزیر کابینه محمود احمدی نژاد را آماده کردند.

در حال حاضر، استیضاح وزیر جهاد کشاورزی با ۵۵ امضا، وزیر بهداشت با ۴۴ امضا، آموزش و پرورش با ۲۸ امضا و وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات با ۳۰ امضا در انتظار اعلام وصول هیأت رئیسه مجلس است.

این در حالی است که در صورت برکناری هر یک از وزیران، بیش از نیمی از اعضای کابینه آقای احمدی نژاد تغییر کرده و مطابق قانون اساسی ایران، کل کابینه باید دوباره از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه سیزدهم آذر اعلام کرد اگر استیضاح کنندگان وزرای آموزش و پرورش و جهاد کشاورزی در چند روز آینده متقاعد نشوند، طرح‌های استیضاح این دو وزیر روز یکشنبه شانزدهم آذر اعلام وصول خواهد شد.

کابینه در آستانه رای اعتماد مجدد

آقای احمدی نژاد پیش از این گفته بود استیضاح وزاری کابینه اش با هدف ساقط کردن دولت انجام می شود، اما سید کاظم موسوی، نماینده اردبیل در مجلس می گوید: ما با دولت مشکل نداریم، اما باید وزرایی را که به ما و مردم بی توجه هستند و حرفمان را گوش نمی‌کنند، استیضاح کنیم.

علی لاریجانی در هفته های اخیر بارها از نمایندگان مجلس خواسته مشکلشان را با وزیرانی که در معرض استیضاح هستند از طریق گفتگو حل کنند و نگذارند کار به استیضاح بکشد.

آقای لاریجانی می گوید تعلل هیات رئیسه مجلس در اعلام وصول طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش، با همین هدف انجام شده است.

اما روز چهارشنبه سیزدهم آذر، حدود ۱۵ نفر از نمایندگان با تحصن در جایگاه هیات رئیسه نسبت به اعلام وصول نشدن درخواست استیضاح وزیر آموزش و پرورش اعتراض کردند.

رسانه های ایران خبر می دهند که این نمایندگان پس از گفت و گو با آقای لاریجانی، در جایگاه هیات رئیسه نشستند و با این‌که رئیس مجلس از آنها خواست در رای‌گیری مصوبات شرکت کنند، جایگاه را ترک نکردند.

اما اعتراض این نمایندگان هم به اعلام وصول طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش منجر نشد. در صورتی که کل کابینه آقای احمدی نژاد مجبور به گرفتن رای اعتماد شود، احتمال برکنار شدن تعداد بیشتری از وزیران او در ماه های پایانی دولت وجود دارد.

ناظران مسائل سیاسی ایران می گویند که آقای لاریجانی در تلاش است با به تأخیر انداختن اعلام وصول طرح استیضاح وزرا، احتمال حل اختلافات و منتفی شدن استیضاح ها را افزایش دهد و به این ترتیب از سردتر شدن روابط مجلس و دولت جلوگیری کند.

روابط سرد

Image caption علی لاریجانی رئیس مجلس، تاکنون در چندن نوبت از سیاست های دولت آقای احمدی نژاد انتقاد کرده است

به نظر می رسد پس از برکناری علی کردان وزیر سابق کشور ایران توسط مجلس شورای اسلامی، روابط دولت نهم و مجلس هشتم رو به سردی گذاشته است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران که طرح استیضاح آقای کردان را "غیرقانونی" خوانده بود، بر خلاف معمول و در اعتراض به اقدام مجلس، در جلسه استیضاح آقای کردان شرکت نکرد.

آقای احمدی نژاد همچنین در همایش سی سال قانونگذاری که با حضور نمایندگان هشت دوره مجلس و مقام های عالی رتبه ایران، به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، شرکت نکرد.

رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه سیزدهم آذر هم در حالی که قرار بود برای ارائه لایحه هدفمند کردن یارانه ها در مجلس حاضر شود، راهی تبریز شد و به مجلس نرفت.

آقای لاریجانی گفته است: رئیس جمهوری گویا در تماسی با حمیدرضا حاجی بابایی، اعلام کرده اند که این لایحه با تاخیر به مجلس ارائه می شود.

به این ترتیب آقای احمدی نژاد، تغیر برنامه حضورش را نیز نه به آقای لاریجانی که به یکی دیگر از نمایندگان خبر داده است.

پیش از این نحوه اجرای قانون بودجه سال جاری توسط دولت، تذکرات نمایندگان و حتی اعتراض علی لاریجانی را در پی داشت که گفته بود دولت در حال نقض قانون است.

به تازگی هم برخی از نمایندگان مجلس از احتمال تصویب طرحی خبر داده بودند که که لایحه تحول اقتصادی دولت به جای تصویب در مجلس به رفراندوم گذاشته شود.

مهمترین بخش برنامه تحول اقتصادی، نقدی کردن یارانه ها است. دولت محمود احمدی نژاد بر اساس این لایحه قصد دارد یارانه کالاها و خدمات را حذف و این یارانه ها را به صورت نقدی بین خانواده ها توزیع کند.

به این ترتیب قیمت بسیاری از کالاها و خدمات افزایش چشمگیری خواهد یافت.

نمایندگان مجلس، از جمله علی لاریجانی، این برنامه را در شرایط فعلی برای اقتصاد ایران زیان بار توصیف کرده اند و اجرای آن را باعث افزایش بیش از پیش تورم می دانند.

به این ترتیب، اجرای برنامه ای که آقای احمدی نژاد از آن به عنوان یکی از مهمترین طرح هایش برای "گسترش عدالت" نام می برد، با تردید های جدی مواجه شده است.

آقای لاریجانی در خردادماه سال جاری خورشیدی که ریاست مجلس را به عهده گرفت، اعلام کرد تاثیر مجلس هشتم را در اداره کشور بیشتر خواهد کرد.

بنابراین حتی در صورتی که او بتواند با وساطت جلوی مطرح شدن استیضاح برخی وزرای دولت را بگیرد، مطابق وعده های پیشین اش، برنامه تحول اقتصادی آقای احمدی نژاد را لایحه ای نمی داند که به راحتی و بدون کارشناسی در مجلس تصویب شود.

در این صورت امکان دارد روابط مجلس و دولت در روزهای آینده سردتر شود.

مطالب مرتبط