کشمکش پلیس و نمایشگاه بین المللی تهران بر سر ترافیک

نمایشگاه بین المللی تهران
Image caption برگزاری نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران در شمال این شهر، قبلاً هم مورد مناقشه بوده است

در حالی که پلیس تهران می گوید قصد دارد از برگزاری نمایشگاه های تخصصی در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران جلوگیری کند، مسئول برگزاری این نمایشگاه ها اقدام پلیس در بستن درهای ورودی این مکان را غیرقانونی می داند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سرهنگ محمدهادی هاشمی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت ایران با اعتراض شدید به برگزاری نمایشگاه ها در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران گفت که این کار باعث مختل شدن ترافیک بزرگراه های چمران و مدرس می شود و مشکل به سرعت به تمام شبکه بزرگراهی تهران گسترش می یابد.

به گفته وی پیمودن یک مسیر ۱۰۰ یا ۱۵۰ متری در ساعت تعطیلی نمایشگاه ها، گاه تا دو ساعت و نیم زمان می برد.

سرهنگ هاشمی گفته است در یک مورد پس از پایان یک نمایشگاه تخصصی، ترافیک خیابان های اطراف به حدی سنگین شده که یکصد خودرو کلاچ تمام کرده و با جرثقیل از محل منتقل شدند.

وی افزود: بنابراین راهنمایی و رانندگی تهران تصمیم گرفته است از برگزاری نمایشگاه ها در این مکان جلوگیری کند.

بستن درهای نمایشگاه

در این حال مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران درباره تأثیر برگزاری نمایشگاه ها بر ترافیک شهر ابراز تردید کرده است.

سید جلال حسینی روز چهارشنبه در جریان یک نشست خبری به نقل از گزارش مکتوب "یگان انتظامی نمایشگاه های بین المللی" گفت: هیچ موردی که نشان دهنده تأثیر برگزاری نمایشگاه بر ترافیک خیابان های اطراف باشد، مشهود نیست.

او گفته است مبلغی در حدود ۳۰۰ میلیون تومان براساس قراردادی میان پلیس راهنمایی تهران و شرکت نمایشگاه های بین المللی، برای برقرار کردن نظم ترافیکی در خیابان های اطراف نمایشگاه در طول سال ۸۷ اختصاص یافته است.

آقای حسینی گفت: متأسفانه راهنمایی و رانندگی تهران در سه روز گذشته در اقدامی ناگهانی، غیر مسئولانه و خارج از صلاحیت قانونی خود، اقدام به مسدود کردن محل برپایی نمایشگاه های بین المللی کرده است. هرچند پس از ۲۴ ساعت در نامه ای به نمایشگاه های بین المللی نسبت به رفع این مشکل از راه های قانونی اعلام آمادگی شده است.

پلیس: از این پس مسئول نیستیم

این در حالی است که رئیس پلیس راهنمایی تهران می گوید: از این پس هیچ مسئولیتی در خصوص ترافیک نمایشگاه بین المللی تهران نمی پذیریم و مسئولان برگزاری نمایشگاه ها خود باید پاسخگو باشند و "بگویند بر چه اساسی ترافیک تهران را درگیر منافع خود می کنند".

او گفته است: به تمام کارشناسان پلیس راهوار (راهنمایی و رانندگی) گفته ایم از این پس عامل هرگونه ناامنی و مشکلات ایجاد شده در محل نمایشگاه بین المللی را شخص مدیر عامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی اعلام کنند.

سابقه کشمکش ها بر سر برگزاری نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران به دوره شهرداری محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور فعلی ایران باز می گردد که یک بار کوشید نمایشگاه کتاب را به محلی در غرب تهران منتقل کند اما با مخالفت دولت وقت مواجه شد و ناموفق ماند.

هرچند پس از آن کشمکش، دولت وقت به ریاست محمد خاتمی برگزاری نمایشگاه های پر ازدحام را در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران ممنوع کرد.

با این حال هنوز نمایشگاه های تخصصی در این مکان واقع در شمال شهر تهران برگزار می شود.

نمایشگاه یا تفرجگاه؟

به گفته مقامات فعلی شهرداری تهران، مشکل این جاست که بازدیدکنندگان از نمایشگاه های تخصصی، به کارشناسان و متخصصان محدود نمی شوند.

سید جعفر تشکری هاشمی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در این باره به ایسنا گفته است: بسیاری از بازدیدها از نمایشگاه های تخصصی غیر کارشناسی است "و اکثر بازدید کنندگان به دنبال دریافت اقلام تبلیغی هستند".

او پیشنهاد کرده بازدیدکنندگان از نمایشگاه های تخصصی تنها به کسانی محدود شود که دعوتنامه دارند و ثبت نام اینترنتی کرده اند، یا از طریق اخذ ورودیه از ورود افراد غیر متخصص به این نمایشگاه ها جلوگیری شود.

به گفته آقای تشکری هاشمی نمایشگاه بین المللی تهران در حال حاضر به تفرجگاه عمومی تبدیل شده و مردم برای پیک نیک و صرف غذا به آنجا می آیند.

مطالب مرتبط