اصرار لاریجانی و انکار منتقدان: "هدف وحدت است"

علی لاریجانی
Image caption آقای لاریجانی پیام "همایش سی سال قانون گذاری و نظارت" را ایستادگی تمام نیروهای دوستدار انقلاب در برابر "ماجراجویی برخی کشورهای بزرگ" خواند

رئیس مجلس ایران می گوید هدف از ارائه "طرح وحدت ملی" فراتر از رقابت های انتخاباتی است و ربطی به تلاش برای تشکیل دولت ندارد، اما ظاهرا منتقدانش این ادعا را نمی پذیرند.

علی لاریجانی که از چهره های اصلی اصولگرایان جمهوری اسلامی محسوب می شود، به تلویزیون ایران گفته است: در جریان فعالیت گروه های سیاسی، به طور طبیعی مسائل خرد غلبه می یابد و از آنجا که فصل انتخابات نزدیک است باید مراقب بود رقابت های انتخاباتی به وحدت لطمه نزند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، او تصریح کرده که پیشنهادش با انتخابات و تشکیل "دولت ملی" مربوط نیست.

این اظهارات آقای لاریجانی در شرایطی مطرح می شود که دفاع او از "تئوری وحدت ملی" در هفته های اخیر، به عنوان نشانه ای از زمینه چینی بخشی از جریان اصولگرا برای کنار گذاشتن محمود احمدی نژاد در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری ایران تعبیر شده بود.

برگزاری "همایش سی سال قانون گذاری و نظارت" نیز که به میزبانی آقای لاریجانی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، به این تلقی دامن زد.

در این همایش نمایندگان تمام ادوار مجلس، تعدادی از مقامات ارشد نظام، محمد خاتمی و رؤسای پیشین مجلس از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی و مهدی کروبی حضور یافتند، اما آقای احمدی نژاد از شرکت در آن خودداری کرد و دلیلی هم برای عدم شرکت او اعلام نشد.

آقای لاریجانی در گفتگوی خود با تلویزیون ایران، پیام "همایش سی سال قانون گذاری و نظارت" را ایستادگی تمام نیروهای دوستدار انقلاب در برابر "ماجراجویی برخی کشورهای بزرگ" در مقابل ایران خواند، اما ترکیب دعوت شدگان و محتوای سخنانی که در این مراسم مطرح شد، ظاهرا باعث شده هواداران آقای احمدی نژاد این سخن را نپذیرند.

از جمله روزنامه کیهان در شماره روز پنجشنبه خود، درباره اهداف برگزاری همایش مذکور تردیدهایی را مطرح کرده است.

ناسازگاری با وحدت

این روزنامه که با وجود انتقادات هر از چند گاهش، از حامیان اصلی آقای احمدی نژاد محسوب می شود، به طعنه نوشته است که نخستین دوره مجلس شورای اسلامی در خرداد ۱۳۵۹ افتتاح شد، بنابراین اکنون ۲۸ سال از آن زمان می گذرد نه ۳۰ سال.

کیهان همچنین انتقاد کرده که در همایش مورد بحث از "قانون گذاری و نظارت" حرف چندانی زده نشد و گوشه و کنایه های مطرح شده توسط سخنرانان هم با "وحدت" خیلی سازگار نبود.

اشاره کیهان احتمالا به سخنرانی اکبر هاشمی رفسنجانی است که در آن نسبت به خطر دلسرد شدن مردم از نظام سیاسی هشدار داده شده بود.

مهدی کروبی هم در این همایش بر لزوم استفاده از همه سلایق در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی تأکید کرد.

تأکید مقامات و چهره های سیاسی ایران بر حساسیت اوضاع کشور و ضرورت تشکیل دولتی فراجناحی اخیرا مدام تکرار می شود.

به عنوان نمونه حسن روحانی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت و یکی از نمایندگان رهبری در شورای عالی امنیت ملی ایران، روز پنجشنبه در حاشیه گردهمایی حزب کارگزاران گفت: یک جناح نمی تواند به خوبی کشور را اداره کند، ولی تشکیل دولت وحدت ملی هم به سادگی امکان پذیر نیست.

مطالب مرتبط