آرژانتین تعلیق روابط تجاری با ایران را تکذیب کرد

انفجار در آمیا
Image caption آرژانتین می گوید که ایران و حزب الله لبنان در این حمله دست داشته اند

دولت آرژانتین خبر قطع روابط تجاری این کشور با ایران را تکذیب کرده است.

خبرگزاری یهودیان آرژانتین و بسیاری از روزنامه های این کشور روز سه شنبه (2 دسامبر)، گزارش کرده بودند که دولت کریستینا فرناندز دی کرچنر، رئیس جمهوری آرژانتین، مبادلات بازرگانی با ایران را، که ارزش سالانه آن به یک میلیارد دلار می رسد، به حال تعلیق درآورده است.

به گفته این منابع خبری، دلیل اتخاذ این تصمیم اختلافات دو کشور بر سر تحقیقات درباره حمله به مقر یهودیان در بوئنوس آیرس در سال 1994، بوده است.

آرژانتین دولت ایران را متهم کرده که در این انفجار، که 85 کشته به جای گذاشت، دخالت داشته است.

اما وزیر دادگستری آرژانتین روز سه شنبه (دوم دسامبر)، گفت که بیانیه ای درباره تعلیق ارتباطات تجاری با ایران صادر نشده است.

شایعه تصمیم آرژانتین به قطع روابط تجاری با جمهوری اسلامی زمانی انتشار یافت که اعضای کمیته آمریکایی یهودیان آماده می شد با خانم کرچنر، ملاقات کند.

این کمیته انجام تحقیقات درباره بمبگذاری در مرکز یهودیان آرژانتین را در صدر دستور کار خود قرار داده بود.

انفجاری که روز 18 ژوئیه 1994 در مقابل ساختمان انجمن یهودیان در بوئنوس آیرس، موسوم به "آمیا"، رخ داد بیش از 200 زخمی هم به جای گذاشت.

تاکنون هیچ فردی در این ارتباط محکوم نشده است.

اما مقامات آرژانتینی معتقدند که جنبش حزب الله لبنان، با حمایت دولت وقت ایران این حمله را انجام داده است.

آرژانتین خواستار استرداد چند تن از سیاستمداران و دیپلمات های ایرانی شده است که در زمان رخداد این حمله سمت های دولتی داشته اند.

ایران و جنبش حزب الله هر نوع ارتباطی با این حمله را تکذیب کرده اند.

تقاضای استرداد

کریستینا فرناندز دی کرچنر، رئیس جمهوری آرژانتین چند هفته پیش بار دیگر اتهام دخالت ایران در انفجار سال 1994 را تکرار کرد.

خانم فرناندز دی کرچنر که در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک سخنرانی می کرد، گفت: "از جمهوری اسلامی ایران می خواهم متهمان را برای محاکمه ای شفاف، عمومی و در نظامی دموکراتیک تحویل آرژانتین دهد."

نزدیک به دو سال پیش یکی از قضات دادگاه فدرال آرژانتین برای 9 مقام ایرانی حکم جلب صادر کرد که اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت ایران که اکنون ریاست مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت ایران را به عهده دارد، از جمله آنهاست.

بنابر کیفرخواستی که دادستان کل آرژانتین با استناد به اطلاعات به دست آمده از دستگاه اطلاعاتی آرژانتین و پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) صادر کرد، یکی از اعضای گروه شیعی حزب الله لبنان به نام ابراهیم حسین برو در بمبگذاری آمیا شرکت داشته است.

اما گروه حزب الله دست داشتن حسن برو در این انفجار را تکذیب کرده است.

ایران نیز در واکنش به اقدامات مقامات قضایی آرژانتین، دستور پیگیری و بازداشت آلبرتو نیسمان، دادستان کل این کشور ، و خوآن خوزه گالیانو (قاضی آرژانتینی که پیشتر یک بار دستور جلب مقامات ایرانی را به اتهام دست داشتن در این بمبگذاری داده بود) را صادر کرد.

مطالب مرتبط