رئیس جمهوری اکوادور وارد تهران شد

کوریا
Image caption کوریا گسترش روابط با ایران را در راستای منافع ملی اکوادور می داند

روز جمعه، 5 دسامبر (15 آذر)، رافائل کوریا دلگادو، رئیس جمهوری اکوادور برای دیداری رسمی و گفتگو با مقامات ایرانی وارد تهران شد.

این دیدار به دعوت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، انجام می شود و نخستین سفر رسمی یک رئیس جمهوری اکوادور به ایران است.

به گفته مقامات ایرانی، تحکیم روابط دوجانبه و گسترش همکاری در زمینه های مختلف اقتصادی در دستور کار مذاکرات دو طرف قرار دارد.

آقای کوریا در سفر به تهران، که تا روز دوشنبه ادامه دارد، علاوه بر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، با شمار دیگری از مقامات سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

ایران و اکوادور مبادلات تجاری قابل توجهی ندارند اما از نظر سیاست خارجی، دولت های هر دو کشور از منتقدان سیاست دولت ایالات متحده هستند.

ایران و اکوادور ، مانند ونزوئلا، در سازمان کشورهای صادرکننده نفت - اوپک - عضویت دارند و در ماه های اخیر، از سیاست کاهش تولید این سازمان به منظور جلوگیری از سقوط بهای نفت خام در بازارهای جهانی حمایت کرده اند.

اکوادور به طور سنتی دارای روابط نزدیک و همکاری گسترده با ایالات متحده و کشورهای غربی بوده است اما دولت رافائل کوریا اعلام داشته در صدد تنوع بخشیدن به روابط خارجی این کشور در زمینه های سیاسی و اقتصادی است.

در عین حال، با توجه به ساختارهای اقتصادی و کالاهای تولیدی دو کشور، مشخص نیست که این مبادلات در چه بخش هایی می تواند گسترش یابد.

رافائل کوریا از ژانویه سال 2007 سمت ریاست جمهوری اکوادور را برعهده گرفته و در این مدت، با هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا و از مخالفان سیاست خارجی ایالات متحده در آمریکای جنوبی، روابط نزدیکی برقرار کرده است.

در همین مدت، دولت ایران نیز روابط خود را با ونزوئلا، بولیوی و نیکاراگوئه، که رهبران چپگرای آنها از منتقدان دولت آمریکا هستند، گسترش داده است.

پیگیری 'منافع ملی'

تصمیم دولت اکوادور به گسترش روابط با ایران در زمانی اتخاذ شده که جمهوری اسلامی به دلیل سیاست هسته ای خود، با مشکلاتی در عرصه بین المللی، از جمله تحریم های شورای امنیت مواجه است.

Image caption کوریا با هوگو چاوز روابطی نزدیک برقرار کرده است

رافائل کوریا در آستانه سفر به تهران با اشاره به تنش در روابط آمریکا با جمهوری اسلامی گفت که ایران نه تنها آسیبی به اکوادور نرسانده بلکه خواستار دوستی با این کشور است و افزود که "کسی نمی تواند مانع از گسترش روابط ما با ایران شود."

کشور اکوادور در سواحل اقیانوس آرام در غرب آمریکای جنوبی واقع شده و با دو کشور کلمبیا و ونزوئلا همسایه است و پایتخت آن کویتو نام دارد.

جمعیت این کشور به حدود چهارده میلیون نفر می رسد که از اقوام و نژادهای مختلف تشکیل یافته است.

بیش از نیمی از مردم اکوادور از نژاد مختلط بومیان اولیه و اسپانیایی هستند و بومیان اولیه، اسپانیایی ها و تعداد قابل توجهی مهاجران خارجی از آمریکا، اروپای غربی، ژاپن و سایر مناطق جهان اقلیت های عمده این کشور را تشکیل می دهند.

بیش از نود درصد مردم اکوادور پیروی کلیسای کاتولیک هستند.

اکوادور در سال 1822 استقلال خود را از اسپانیا به دست آورد اما برای چندین دهه پس از استقلال گرفتار هرج و مرج داخلی، حکومت های دیکتاتوری و جنگ با همسایگان خود بود.

اکوادور دارای نظام جمهوری است و رئیس جمهوری با رای مستقیم مردم برای یک دوره چهارساله به این سمت انتخاب می شود.

پارلمان این کشور از یک مجلس با نام کنگره ملی با یکصد عضو تشکیل یافته که برای دوره های چهارساله و به نسبت آرای احزاب مختلف در انتخابات عمومی به عضویت پارلمان در می آیند.

اقتصاد اکوادور به شدت به تولید و صادرات نفت خام وابسته است و سایر فعالیت های اقتصادی عمدتا شامل ماهیگیری و کشاورزی و دامپروری است.