سولانا: سوخت نیروگاه هسته ای بوشهر با توافق جهانی تامین شد

خاویر سولانا
Image caption خاویر سولانا گفته است که سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد ایران ممکن است هفته آینده به بروکسل سفر کند

خاویر سولانا، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا به خبرنگاران ایرانی در بروکسل گفته است که تامین سوخت نیروگاه اتمی بوشهر از سوی روسیه با توافق جامعه جهانی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای سولانا در دیدار با جمعی از خبرنگاران ایرانی در بروکسل گفت که "روسیه به مدت طولانی اورانیوم غنی سازی شده را در اختیار نیروگاه بوشهر قرار نداد و وقتی ارائه اورانیوم آعاز شد، این کار طی توافقی با ما انجام شد."

قرارداد ساخت نیروگاه بوشهر در سال 1995 میان ایران و روسیه امضا شد و تکمیل آن تاکنون چندین بار به تاخیر افتاده است. براساس قرارداد اولیه، نیروگاه می بایست در سال 2000 تکمیل می شد. سوخت اولیه نیروگاه هسته ای بوشهر نیز در اوایل سال جاری میلادی تحویل ایران شد.

به گفته آقای سولانا، اروپایی ها، چینی ها، آمریکایی ها و روسها همگی توافق کردند که اورانیوم غنی شده مورد نیاز نیروگاه بوشهر تامین شود.

اتحادیه اروپا تاکنون دو بسته پیشنهادی برای حل مسئله هسته ای به ایران ارائه کرده اما ایران تاکنون جوابی به این بسته ها نداده است.

آقای سولانا ابراز امیدواری کرده که "پاسخ رسمی" ایران را تا پایان سال جاری میلادی دریافت کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از طولانی بودن مذاکرات هسته ای با ایران ابراز ناخرسندی کرده و گفته "مشکل ما این بوده که تاکنون نتوانسته ایم به راه حلی دست یابیم و نمی توانیم به مدت طولانی مذاکره کنیم."

ایران ابراز امیدواری کرده نیروگاه اتمی بوشهر در سال آینده میلادی به بهره برداری برسد. این کشور همچنین به دنبال ساخت نیروگاههای اتمی دیگر نیز هست اما آقای سولانا گفته است: "ایران تاکنون درخواست دیگری به هیچ کشور یا شرکتی برای ساخت راکتور هسته ای نداده است. هر موافقت نامه ای از زمان امضا برای ساخت نیروگاه هسته ای، پنج سال زمان نیاز دارد، بنابر این می توان مطمئن بود که تا سال 2014 ایران راکتور دیگری نخواهد داشت."

آقای سولانا خطاب به خبرنگاران ایرانی گفته است که: "شما دانش فنی (ساخت نیروگاه هسته ای) این کار را ندارید و باید برخی کشورها در میان شش کشور به شما کمک کنند."

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا راه حل برد - برد را برای دو طرف توصیه کرده و گفته است که: "از نظر من راه حل برد - برد برای شما (ایران) این است که بتوانید نیروگاه هسته ای برای تولید برق داشته باشید."

درخواست های اتحادیه اروپا

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون چهار قطعنامه تنبیهی علیه ایران صادر کرده و از این کشور خواسته تا غنی سازی اورانیوم را به تعلیق در آورد اما ایران این قطعنامه ها را فاقد وجاهت قانونی دانسته و از اجرای آن خودداری کرده است.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای به دست آوردن سلاح های هسته ای متهم کرده اند ولی ایران با رد این اتهام ها برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند.

آقای سولانا، ادامه غنی سازی اورانیوم را اقدامی پرهزینه توصیف کرده به خصوص این که به گفته وی "جایی هم برای استفاده از آن وجود ندارد بنابر این باید با آن منطقی برخورد کرد."

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درخواست شورای امنیت و گروه 1+5 را تکرار کرده و گفته است:" اگر شما فریز (توقف غنی سازی) را انجام دهید می توانیم در باره پرونده هسته ای ایران وارد مذاکرات شویم."

آقای سولانا مجددا از ایران خواسته است که "تضمین عینی" بدهد که برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز و برای تولید برق است.

اتحادیه اروپا در دو بسته پیشنهادی خود به ایران تضمین داده که سوخت مورد نیاز نیروگاههای اتمی اش تأمین خواهد شد اما مقامات ایرانی می گویند که نمی توانند چنین تضمینهایی را بپذیرند، چراکه اطمینان ندارند دولتهای غربی به تعهدشان وفادار بمانند و تأمین سوخت اتمی را نیز به ابزار دیگری برای فشار بر ایران تبدیل نکنند.

تشکیل کنسرسیوم بین المللی برای تولید سوخت اتمی از جمله راههای پیشنهادی ایران برای حل مناقشه اتمی بوده اما ایران اصرار دارد که این کنسرسیوم باید در داخل خاک ایران مراحل تولید سوخت اتمی را انجام دهد.

ظاهرا کشورهای غربی با تشکیل کنسرسیوم بین المللی یا بانک سوخت اتمی در آژانس بین المللی انرژی اتمی یا جایی شبیه آن موافقند و در پیشنهادهای آنها نیز مطرح بوده است.

به عقیده کارشناسان، تشکیل کنسرسیوم بین المللی یا بانک سوخت اتمی در آژانس بین المللی انرژی اتمی نگرانی ایران را برطرف می کند که احتمال می دهد زمانی دولتهای غربی به شکل یکجانبه تعهد تأمین سوخت اتمی را نقض کنند.

مطالب مرتبط