ایران خواهان استرداد دو عضو مجاهدین خلق از فنلاند

آرم سازمان مجاهدین خلق

ایران از دولت فنلاند خواسته است دو عضو سازمان مجاهدین خلق که یکشنبه گذشته هنگام ورود به هلسینکی، پایتخت فنلاند، بازداشت شده بودند را به ایران تحویل دهد.

روزنامه هلسینگین سانومات گزارش داده است که این دو نفر هنگامی که قصد داشتند برای آماده سازی مقدمات سخنرانی مریم رجوی، رهبر سازمان مجاهدین خلق، در پارلمان فنلاند وارد هلسینکی شوند، در فرودگاه "هلسینکی وانتا" بازداشت شدند.

علت بازداشت، قرار داشتن نام این دو نفر در فهرست افراد تحت تعقیب پلیس بین المللی، اینترپل، اعلام شده است.

روزنامه هلسینگین سانومات گزارش می دهد اینترپل حکم جلب این دو نفر را به درخواست شش سال پیش دولت ایران صادر کرده بود و هیچ ظن آن نمی رفت که این دو عضو سازمان مجاهدین خلق قصد ارتکاب جرم در خاک فنلاند را داشته باشند. بنا بر گزارش این روزنامه، پلیس فنلاند از دادگاه خواسته بود بازداشت شدگان را تا زمان روشن شدن پرونده استرداد آنها به ایران در زندان نگاه دارد، اما بعد از جلسه چهارشنبه دادگاه منطقه ای وانتا، این افراد آزاد شدند، ولی اجازه ندارند فنلاند را ترک کنند. قرار است وزارت دادگستری فنلاند درباره استرداد این دو فرد که ساکن فرانسه هستند، تصمیم بگیرد. اما به نظر می رسد تصمیم گیری کار آسانی نباشد. از یک سو، هیدی هوتالا، رییس کمیته امور حقوقی پارلمان فنلاند، می گوید که این دو عضو سازمان مجاهدین خلق به دعوت گروه حقوق بشر پارلمان دعوت شده بودند تا مقدمات سفر خانم رجوی و چند فعال حقوق بشر دیگر به هلسینکی را فراهم آورند. به گفته این عضو حزب سبزهای فنلاند، این دو فرد تهدیدی برای امنیت ملی کشورش محسوب نمی شوند. به علاوه شماری دیگر از نمایندگان پارلمان فنلاند تروریست بودن سازمان مجاهدین خلق را قبول ندارند.

با وجود آن که این سازمان رسما در فهرست سیاه سازمانهای تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد، اما نمایندگان مخالف استرداد می گویند که ایران می خواهد نیروهای مخالف خود را سرکوب کند. روزنامه هلسینگین سانومات از قول خانم هوتالا که عضو گروه حقوق بشر پارلمان فنلاند و از دعوت کنندگان خانم رجوی نیز هست، چنین نقل کرده است: "به نظر می رسد ایران تمام تلاش خود را بکار می گیرد تا صدای اپوزیسیون را خاموش کند." از سوی دیگر، مخالفان استرداد می گویند قانون اساسی فنلاند اجازه نمی دهد افراد به کشورهای اجرا کننده مجازات اعدام مانند ایران تحویل داده شوند. نهادهای بین المللی می گویند ایران بعد از چین دومین کشور بزرگ دنیا در زمینه اعدام است. روزنامه هلسینگین سانومات از قول توییا براکس، وزیر دادگستری فنلاند از حزب سبزها، نقل کرده است که کشورش هیچ کسی را به کشوری که در آنجا با خطر اعدام، شکنجه یا رفتار غیرانسانی مواجه باشد، مسترد نخواهد کرد.

با این وجود، سفیر ایران در هلسینکی در گفتگو با رسانه های فنلاند این دو عضو سازمان مجاهدین خلق را افرادی تروریست خوانده و گفته است رها کردن آن ها حتی برای مدتی کوتاه "بسیار خطرناک" است. او ابراز خوش بینی کرده است که این دو نفر برای محاکمه به ایران فرستاده شوند. ایران می گوید این دو عضو سازمان مجاهدین خلق در چند عملیات تروریستی که به مرگ شهروندان ایرانی منجر شده، دخالت داشته اند. بنا بر گزارش رسانه های فنلاندی، انتظار می رود وزارت دادگستری این کشور ظرف چند هفته آینده تصمیم خود را اعلام کند.

مطالب مرتبط