12:46 گرينويچ - شنبه 06 دسامبر 2008 - 16 آذر 1387

محدودیت های تازه برای مراسم دانشجویی ۱۶ آذر

دانشکده فنی دانشگاه تهران

روز شانزده آذر به یاد حادثه ای که در سال 1332 در دانشکده فنی دانشگاه تهران رخ داد و به کشته شدن سه دانشجوی معترض انجامید، به عنوان روز دانشجو نامگذاری شده است

وزارت علوم ایران در چند روز گذشته با تقاضاهای گروه های دانشجویی منتقد دولت برای برگزاری مراسم ۱۶ آذر موافقت نکرده است.

به گفته میلاداسدی، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، وزارت علوم تقاضاهای انجمن های اسلامی دانشجویی را برای برگزاری مراسم در دانشگاه ها نپذیرفته است. این انجمن ها بیشتر به طیفی از تشکل های دانشجویی تعلق دارند که به تشکل های دانشجویی مورد تایید وزارت علوم نپیوسته اند.

مراسم ۱۶ آذر به طور معمول در سالگرد حمله پلیس به دانشجویان در سال ۱۳۳۲ برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سید محمد حسینی، قائم مقام وزیر علوم در نشست هفتگی انصار حزب الله گفت:« گاهی فضای سیاسی دانشگاه به گونه ای فضا سازی می شود که نقاط قوتی که می توان از آن بهره برداری درستی کرد را برخی می آیند و به نفع خود به کار می بندند. مثلا در واقعه ۱۶ آذر، مسئله را به گونه ای ترسیم کرده اند که برخی دانشجویان تازه وارد تصورشان این است که بعد از انقلاب رخ داده و نظام اسلامی ما تعدادی از دانشجویان را مورد حمله قرار داده است».

گزارش رادیویی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


او از جامعه اسلامی دانشگاهیان، بسیج دانشجویی، اتحادیه انجمن های اسلامی مستقل و تحکیم وحدت طیف شیراز به عنوان تشکل های دانشجویی نام برد که در چارچوب نظام فعالیت می کنند.

مراسم امسال

دیدار رهبر جمهوری اسلامی با گروهی از دانشجویان که وزیر علوم وعده آن را داده بود، مهمترین برنامه رسمی امسال در روز دانشجو تلقی می شد. همچنین برنامه سخنرانی وزیر بهداشت در اهواز و همایشی در دانشگاه امیرکبیر با حضور علی مطهری نماینده تهران در مجلس که به طیف اصول گرا وابسته است از جمله برنامه هایی است که برای برگزاری در روز ۱۶ آذر مجوز گرفته است.

دفتر تحکیم وحدت که هنوز پاسخی برای درخواست مجوز خود نگرفته، اعلام کرده است که مراسم ۱۶ آذر را یک روز دیرتر در دانشگاه تهران برگزار می کند.

فضای دانشگاه های ایران در سال تحصیلی گذشته تحت تاثیر اقدامات اعتراضی قرار گرفت که در مواردی مانند دانشگاه زنجان و دانشگاه تربیت معلم گسترده و خبرساز بود.

برخی تشکل های دانشجویی اصل نظام را قبول ندارند و حاضر نیستند در چارچوب مقررات عمل کنند

قائم مقام وزیر علوم

یک عضو دفتر تحکیم وحدت به بخش فارسی رادیو بی بی سی گفت در سال گذشته بیش از ۳۰۰ دانشجو به جرم مشارکت در اقدامات اعتراضی بازداشت یا دچار حکم های تنبیهی انضباطی شده اند. محرومیت از ادامه تحصیل از جمله این احکام تنبیهی بوده است.

عبدالله مومنی، از جمله فعالان دانشجویی است که باور دارند به نتیجه نرسیدن اقدامات اعتراضی خودانگیخته و بدون رهبری دانشجویان برای تحقق خواسته های صنفی، فضایی از یاس و نا امیدی را نسبت به مشارکت در فعالیت های تشکیلاتی و گروهی دانشجویی به دنبال داشته است.

کسری نوری، روزنامه نگار در تهران نیز معتقد است محدودیت فعالیت های مدنی در جامعه عاملی است که بر فضای دانشگاه تاثیر نهاده و امکان فعالیت را از دانشجویان سلب کرده است. او عدم برگزاری مراسمی را که قرار بود با حضور سید محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران در دانشگاه تهران برگزار شود نشانه ای از شدت یافتن این محدودیت ها می داند.

در این حال قائم مقام وزیر علوم در سخنانی زمینه های سیاست حاکم بر دانشگاه ها را برای محدودیت فعالیت های تشکل های دانشجویی توضیح داده است. او گفته است که برخی از تشکل های دانشجویی که به تعبیر او اعتراضات کوی دانشگاه در سال ۱۳۷۸ به سرکردگی آنان رخ داد، اصل نظام را قبول ندارند و حاضر نیستند در چارچوب مقررات عمل کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.