رد اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

شورای نگهبان
Image caption شورای نگهبان مصوبه مجلس شورای اسلامی را مغایر قانون اساسی تشخیص داده است

شورای نگهبان ایران اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری را که ۱۹ آبان امسال از تصویب نهایی مجلس شورای اسلامی گذشته بود، رد کرده است.

شورای نگهبان اصلاح مواد ‌٣٥ و ‌٥٥ قانون انتخابات ریاست جمهوری را مغایر اصولی از قانون اساسی این کشور دانسته است.

در اصلاحیه ای که مجلس تصویب کرده بود، محدودیت هایی برای داوطلبان نامزدی ریاست جمهوری در نظر گرفته شده بود، از جمله داشتن شرط سنی در محدوده ۴۰ تا ۷۵ سال و داشتن مدرک فوق لیسانس یا معادل حوزوی.

شورای نگهبان روز شنبه شانزدهم آذر اعلام کرد که تایید صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به عهده‌ این شورا است و اصلاحیه مجلس "مغایر اصول قانون اساسی" است.

اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران "تشخیص ماهوی رجل مذهبی و سیاسی" را همچون گذشته به عهده شورای نگهبان گذاشته بود.

شورای نگهبان که مسئول تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است، پس از ثبت نام داوطلبان، نامزدهای نهایی انتخابات را از میان این افراد تعیین می کند.

'خنثی کردن تبلیغات علیه نظام'

شرایط دوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در قانون انتخابات مصوب سال ۱۳۶۴ جزئیات و مصداق مشخصی را برای داوطلبان ریاست جمهوری مشخص نکرده است.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ که محمود احمدی نژاد در آن به پیروزی رسید، صدها نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کردند اما در نهایت شورای نگهبان هشت نفر را به عنوان نامزد نهایی معرفی کرد.

برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که موافق اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری بوده اند، محدود شدن شرایط نامزدی را باعث کاهش موارد رد صلاحیت افراد از سوی شورای نگهبان عنوان کرده بودند.

حمید‌رضا حاجی بابایی نماینده همدان در مجلس هشتم با اشاره به محدود شدن شرایط نامزدها، گفته بود که "تصویب این طرح در مجلس باعث می‌شود تبلیغات علیه نظام در خصوص انتخابات ریاست جمهوری خنثی شود".

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه شانزدهم آذر گفت: در قانون اساسی، راهنمایی های لازم برای اصلاح و تکمیل قانون انتخابات مجلس و ریاست جمهوری وجود دارد و امیدواریم مجلس و دولت در این زمینه اقدام کنند.

آقای کدخدایی گفته است: "نیازمند قانون جامع انتخابات هستیم و هیچ کس تردیدی در این زمینه ندارد."

مطالب مرتبط