آزمایش یک موشک جدید در مانور دریایی ایران

Image caption مانور دریایی شش روزه ایران از روز سه شنبه گذشته آغاز شده بود

ارتش ایران در مانور دریایی خود در آب های دریای عمان یک موشک جدید سطح به سطح به نام "نصر 2" را آزمایش کرده است. ارتش ایران این آزمایش موشکی خود را موفقیت آمیز خوانده است.

مرحله آخر مانور دریایی نیروی دریایی ارتش ایران با نام اتحاد 87 امروز یکشنبه با حضور جانشین فرمانده کل ارتش، فرمانده نیروی دریایی و فرماندهان بلندپایه در دریای عمان برگزار شده است.

مانور دریایی شش روزه ایران از روز سه شنبه گذشته آغاز شده بود.

رادیو دولتی ایران گفته است که این موشک عصر روز شنبه آزمایش شده است.ایران می گوید این موشک با برد متوسط به سوی یک هدف متحرک شلیک شده و موفق عمل کرده است.

در این مانور همچنین ایران با شلیک یک فروند اژدر به موانع دشمن فرضی حمله و آن را نابود ساخته است.

ایران طی ماه های اخیر موشک های جدیدی آزمایش کرده و مقام های ایران بر گسترش توانایی های دفاعی این کشور تاکید کرده اند.

با آزمایش موشک سطح به سطح نصر 2، ناوچه "کلات" نیروی دریایی ایران از این پس به یک ناوچه موشک انداز تبدیل می شود. این ناوچه اخیرا به ناوگان دریایی ایران پیوسته است.

عبدالرحیم موسوی، جانشین فرمانده کل ارتش ایران گفت: "ایران برای دفاع از حدود آبی خود باید بتواند دشمن را در دور دست درگیر کند و با این آزمایش ها و افزایش توانایی ها در پی این هدف است."

او تاکید کرد که راهبرد ایران دفاعی و برای حفاظت از منافع کشور است و افزود که پیام ایران با این رزمایش دوستی و صلح برای کشورهای همسایه است.

ایران درگیری تنشی با غرب بر سر برنامه هسته ای است. این کشور متهم شده که در پوشش برنامه هسته ای خود در پی دستیابی به سلاح هسته ای است اما ایران این اتهام را قویا رد می کند.

شورای امنیت سازمان ملل طی چند قطعنامه از ایران خواسته تا غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد. این شورا تحریم هایی را نیز علیه ایران به اجرا گذاشته است. ایران این قطعنامه ها را رد کرده است.

تنش ها بر سر برنامه هسته ای ایران موجب شده تا برخی مواقع، رسانه ها احتمال حمله اسرائیل به اهداف هسته ای ایران را مطرح کنند اگرچه اخباری از این دست هیچ وقت رسما تائید نمی شوند. آمریکا گفته است که خواهان استفاده از دیپلماسی برای حل بحران هسته ای ایران است.

مقام های ایرانی طی ماه های اخیر نسبت به احتمال حمله به اهداف هسته ای این کشور هشدار داده و گفته اند که چنین اقدامی با پاسخ شدید ایران روبرو خواهد شد. برخی تحلیلگران می گویند در صورت حمله احتمالی به ایران، این کشور تنگه هرمز را که بخش اعظمی از نفت غرب از آن تامین می شود، خواهد بست.

ناوگان پنجم دریایی آمریکا در بحرین مستقر است و این کشور گفته که اجازه بستن تنگه را به ایران نخواهد داد.

مطالب مرتبط