متکی: تحریکات امارات بیشتر شده است

منوچهر متکی
Image caption وزیر امورخارجه ایران در جمع دانشجویان سخنرانی کرده است

منوچهر متکی، وزیر امورخارجه ایران روز یکشنبه هفدهم آذر به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر طوسی حاضر شد و درباره مسائل سیاست خارجی ایران سخنرانی کرد.

وزیر امور خارجه ایران، درباره مالکیت جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و جزیره ابوموسی گفت که کشورش از حقوق خود عقب نشینی نمی کند.

آقای متکی گفته های اخیر امیر امارات درباره مالکیت این کشور بر جزایر سه گانه را "حرف های بی ربط" خواند و گفت: "امروز تحریکات امارات بیشتر شده است چون کله گنده های آنها از جمله آمریکا در منطقه شکست خورده اند."

اشاره آقای متکی به اظهارات اخیر شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی است که گفته بود "باز پس گیری جزایر سه گانه" از مسائل مهم سیاست خارجی دولت این کشور است.

وزیر امور خارجه ایران گفت: "به امارات توصیه می کنیم به تریبون آمریکا و انگلیس در منطقه تبدیل نشوند و خودشان را در کنار شکست خوردگان لندن و واشنگتن قرار ندهند."

اشاره آقای متکی به گفته های دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا است که کمتر از یک ماه پیش طی یک سخنرانی در امارات متحده عربی از کشورهای منطقه خواسته بود تا با وارد کردن فشار بر جمهوری اسلامی، دولت ایران را به توقف برنامه های هسته ای وادار کنند.

سخنرانی آقای متکی به مناسبت روز دانشجو در ایران انجام شد و طی آن وزیر امور خارجه ایران به پرسش های دانشجویان درباره وضعیت سیاست خارجی ایران پاسخ داد. وزیر امورخارجه ایران در پاسخ به این سوال که چرا در اظهارنظرهای قبل معتقد بود پرونده‌ ایران به شورای امنیت نمی‌رود، اما نه تنها این پرونده به شورای امنیت رفت بلکه ایران چندین قطعنامه‌ هم گرفت، گفت: "ما به این شکل مطرح نکردیم، هم‌چنین ما در صحبت‌های رسانه‌یی‌مان همه چیز را درباره‌ سیاست‌های‌مان نمی‌گوییم."

"گزارش های بسیار دقیق از رابط ها"

آقای متکی در جریان این سخنرانی درباره گزارش هایی که طی ماه های اخیر از احتمال حمله نظامی به ایران خبر می داد، گفت که گاهی اطلاعات بسیار دقیقی از کسانی که ۲۰سال رابط ما بودند و مطلب به ما می دادند یا نمایندگانی از سرویس های اطلاعاتی دریافت می کردیم که مثلا در فلان روز و فلان ساعت، اینجا ها را بمباران می کنند.

وزیر امور خارجه ایران گفت: "این یک جنگ روانی سنگین بود که اگر درست پیام را نمی گرفتیم و درست پاسخ نمی دادیم ، مسایل دیگری پیش می آمد. بنابراین خیلی شفاف پاسخ گرفتند که اگر اقدامی بکنند با چه خطرهایی مواجه خواهند شد."

آقای متکی همچنین درخواست پیشین اش از باراک اوباما رئیس جمهوری منتخب آمریکا را تکرار کرد و گفت که امیدوار است آقای اوباما در سیاست های کاخ سفید در عرصه بین المللی، منطقه و در قبال ایران تجدید نظر کند و آنها را تغییر دهد.

وزیر امورخارجه ایران، آقای اوباما را "آخرین شانس آمریکا" توصیف کرد.

او همچنین درباره نامه محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به آقای اوباما گفت که اگر بخواهیم به عناصر تشکیل‌دهنده‌ نامه‌ آقای احمدی‌نژاد منصفانه نگاه کنیم نه نگاهی التماس‌گونه دارد و نه از آن گزندگی استدلال می‌شود، بلکه یک کلمه منطقی و چارچوب‌داری است.

او گفت که این نامه انحراف از دیدگاه آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نبوده است.

آقای متکی گفت که اگر سیاست‌های آمریکا در قبال ایران تغییر کند، جمهوری اسلامی آمادگی دارد تا آن‌ها را بررسی کند.

مطالب مرتبط