برژینسکی: اسرائیل بدون مجوز آمریکا به ایران حمله نمی کند

زبیگنیو برژینسکی
Image caption برژینسکی از منتقدان سیاست خارجی آمریکا در دوران جورج بوش محسوب می شود

زبیگنیو برژینسکی، مشاور امنیت ملی جیمی کارتر در مصاحبه ای با روزنامه اسرائیلی هاآرتص گفت که اصرار اسرائیل برای حمله به ایران به روابط اسرائیل با آمریکا آسیب می رساند.

آقای برژینسکی در این مصاحبه گفته است که گمان نمی کند آمریکا به ایران حمله کند ولی در صورت انجام چنین حمله ای، عواقب آن فاجعه بار خواهد بود.

مناقشه هسته ای ایران و تنش غرب با ایران بر سر آن منجر شده تا گمانه زنی هایی درباره احتمال حمله آمریکا یا اسرائیل به تجهیزات هسته ای ایران مطرح شود اگرچه آمریکا بارها گفته است که از دیپلماسی برای حل این مناقشه استفاده خواهد کرد.

ایران نسبت به حمله به خاک خود بارها هشدار داده و گفته است که عواقب چنین حمله ای برای غرب زیاد خواهد بود این کشور طی ماه های اخیر بارها مانور نظامی برگزار کرده و دست به آزمایش موشک های جدیدی زده است.

آقای برژینسکی در مصاحبه با هاآرتص گفته است که اگر اسرائیل از طریق لابی های خود در آمریکا، بر طرح حمله آمریکا به ایران پافشاری کند، به روابط میان دو کشور لطمه می زند.

مشاور امنیت ملی دوران کارتر طی سال های اخیر خواهان تغییر نگاه دولت آمریکا نسبت به ایران شده است. مواضع او درباره بحران اسرائیل و فلسطینیان هم باعث بروز انتقادهای تندی علیه او در برخی محافل یهودی شده است.

او افزوده که توصیه ای که می تواند به دولت اسرائیل بکند این است که در چنین طرحی مشارکت نداشته باشد، چون این اقدام برای روابط اسرائیل و آمریکا خوب نخواهد بود و دلخوری های فراوانی علیه اسرائیلی ها ایجاد خواهد کرد.

آقای برژینسکی در این مصاحبه گفت حتی اگر اسرائیل به ایران حمله کند، این کشور نخواهد توانست تمام تجهیزات هسته ای ایران را از بین ببرد و تنها کاری که شاید بتواند انجام دهد، کند کردن یا عقب انداختن توانایی جمهوری اسلامی در ساخت سلاح هسته ای است، این در حالی است که چنین حمله ای به احساسات افراطی در این کشور دامن خواهد زد که به نفع هیچ کس نیست.

ایران تلاش برای ساخت سلاح هسته ای را رد می کند و می گوید برنامه هسته ای این کشور برای مقاصد صلح آمیز است. شورای امنیت سازمان ملل تا کنون چند قطعنامه علیه ایران به تصویب رسانده و خواهان تعلیق غنی سازی اورانیوم شده اما ایران با رد این قطعنامه ها، بر ادامه فعالیت های غنی سازی خود تاکید کرده است.

آقای برژینسکی در مصاحبه خود می گوید: "نمی دانم ایران گزینه نظامی را واقعی می داند یا خیر اما به نظر من این یک گزینه حقیقی برای آمریکا و حتی اسرائیل نیست، برای این که اسرائیل توانایی نابود کردن تمام تجیهزات هسته ای ایران را ندارد." او می گوید که اسرائیل نمی تواند بدون اجازه آمریکا دست به حمله ای موثر بزند.

آقای برژینسکی می افزاید حمله به ایران همچنین باعث افزایش احساسات ملی گرایانه میان ایرانی ها می شود.

مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا که از منتقدان سیاست خارجی آمریکا در دوران جورج بوش محسوب می شود می گوید در پایان دو دوره ریاست جمهوری جورج بوش، ایران قدرت اثرگذاری بیشتری در منطقه نسبت به هفت سال پیش دارد.

گفته شده که زبیگنیو برژینسکی از جمله مشاوران سیاست خارجی باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب قرار دارد. برخی تحلیلگران بر این باورند که با روی کار آمدن آقای اوباما در ژانویه 2009 سیاست های آمریکا در قبال ایران دچار تغییر و دگرگونی شود.

باراک اوباما گفته که آماده است برای توقف برنامه غنی سازی هسته ای ایران به این کشور مشوق های اقتصادی ارائه کند.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا روز یکشنبه 7 دسامبر گفت: "برای این که رفتار ایران را تغییر دهیم ممکن است لازم باشد تحریم ها را تقویت کنیم، ولی هم زمان حاضریم با آن ها به طور مستقیم گفتگو کنیم و این حق انتخاب را به آن ها بدهیم.در نهایت آن ها باید بین انتخاب راه حل سخت یا آسان تصمیم گیری کنند."

وزارت امور خارجه ایران نیز خواستار تغییر سیاست آمریکا در برابر این کشور شده است.

مطالب مرتبط