تلاش برای توقف دو طرح استیضاح در مجلس ایران

محمد حسین ابوترابی فرد
Image caption نائب رئیس مجلس ایران از تلاش برخی از نمایندگان برای توقف طرح استیضاح دو وزیر کابینه محمود احمدی نژاد خبر داد

محمد حسن ابوترابی فرد، نايب رییس مجلس شورای اسلامی در ایران، از ادامه مذاکرات برخی از نمایندگان مجلس با وزیران جهادکشاورزی و آموزش و پرورش با هدف متوقف شدن طرح استیضاح آنها خبر داده است.

پیشتر اعلام شده بود که طرح استیضاح یکی از دو وزیر کشاورزی یا آموزش و پرورش در روز یکشنبه هفدهم آذر اعلام وصول خواهد شد.

اما آقای ابوترابی فرد، روز دوشنبه هجدهم آذرگفت که با توجه به محدودیت زمانی تا پایان عمر دولت نهم، نظر استیضاح‌کنندگان این است که اگر در گفت و گو و مذکرات بتوانند به نتایج مثبت برسند، فعلا بحث استیضاح متوقف شود و گرنه طرح را تقدیم می‌کنند.

محمدرضا اسکندری، وزیر جهاد کشاورزی ایران، روز شنبه شانزدهم آذر، به پیشنهاد علی لاریجانی رئیس مجلس در جلسه ای با حضور نمایندگان تلاش کرد تا با ارائه توضیح، آنها را از استیضاح منصرف کند.

سه نماینده طراح استیضاح، پس از این جلسه در گفت و گو با خبرگزاری های ایرانی اعلام کردند که از توضیحات آقای اسکندری قانع نشده اند و بر استیضاح او اصرار دارند.

۵۵ نماینده طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی را امضا و به هیات رئیسه مجلس ارائه کرده اند اما به گفته آنها، علی لاریجانی از اعلام وصول این طرح جلوگیری کرده است.

پیش از این تعدادی از نمایندگان مجلس در اعتراض به اعلام وصول نشدن طرح استیضاح وزیر جهادکشاورزی و وزیر آموزش و پرورش به هیات رئیسه اعتراض کرده بودند.

نايب رئیس مجلس ایران روز دوشنبه درباره طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش هم گفت که تعدادی از نمایندگان با امضاکنندگان طرح صحبت‌هایی داشته‌اند که برخی از آنها با مراجعه به اعضای هیات رئیسه خواسته اند که فعلا این طرح ها اعلام وصول نشود تا مذکرات ادامه یابد.

ایرج جمشیدی، خبرنگار پارلمانی در ایران در این باره به بخش فارسی بی بی سی گفت که برخی از نمایندگان تلاش می کنند با برگزاری جلسات با وزیران و انتقال نارضایتی نمایندگان به آنها، طرح های استیضاح را متوقف کنند.

آقای لاریجانی تاکنون در چندین نوبت اعلام کرده که استیضاح وزیران در مجلس اهرمی است که به عنوان آخرین راه باید مورد استفاده قرار گیرد.

مطابق اصل ۱۳۶ قانون اساسی ایران در صورت برکناری بیش از نیمی از وزیران کابینه، کل اعضای کابینه باید مجددا از مجلس رای اعتماد بگیرند.

برخی از حقوقدانان می گویند که با تغییرات ۱۰ وزیر کابینه دولت آقای احمدی نژاد، در صورتی که هر یک از وزیران کابینه او تغییر کند، کل ۲۱ وزیر کابینه دولت نهم باید دوباره از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

اما علی لاریجانی رئیس مجلس ایران می گوید که چون دو تغییر مربوط به یک وزارتخانه (وزارت کشور) است، هنوز یک وزیر دیگر می تواند بدون نیاز به گرفتن رای اعتماد برای کل کابینه، تغییر کند.

آقای لاریجانی به تازگی گفته که "نظر مجلس این است که استیضاح تبدیل به چماقی برای تزلزل در ارکان کشور نشود. قصد ما این است که از این اهرم در آخرین مراحل و جایی که دیگر راهی نباشد، استفاده شود."

هیات رئیسه مجلس، تاکنون با استناد به همین استدلال از اعلام وصول چهار طرح استیضاح خودداری کرده است.

برخی از حقوقدانان، توقف اعلام وصول طرح های استیضاح توسط هیات رئیسه مجلس را خلاف اصل ۸۹ قانون اساسی و آيین نامه داخلی مجلس می دانند.

با این حال، بر اساس قانون اساسی، تفسیر این قانون بر عهده شورای نگهبان است.

این شورا اعلام کرده است که تاکنون در باره این موضوع اظهار نظر نکرده و درخواستی هم در باره تفسیر این قانون به این شورا ارائه نشده است.

شورای نگهبان اعلام آمادگی کرده که در صورت رسیدن درخواست، نظر خود را در باره تفسیر این ماده قانونی اعلام خواهد کرد.

مطالب مرتبط