ایران از دستگیری "تروریست ها" در شرق کشور خبر داد

کاظم جلالی
Image caption مخبر کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، گفته است با پخش محاکمه دستگیرشدگان، کشورهای حامی آنها برای مردم مشخص خواهد شد

کاظم جلالی، مخبر کمیسون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در ایران گفته است که برخی از "اشرار و اعضای گروه های تروریستی" در شرق ایران دستگیر شده وعده‌ای از آنها تحت محاکمه قرار گرفته اند.

آقای جلالی به هویت این افراد و اینکه از چه گروهی بوده اند اشاره ای نکرده، اما آنها را "عناصر وطن فروش" توصیف کرد ه و گفته است در آینده نزدیک محاکمه این افراد به شکل علنی پخش خواهد شد.

آقای جلالی گفت: "مردم ما در جریان وطن‌فروشی این عناصر و پشتیبانان منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای آنان قرار می گیرند."

مخبر کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران این موضوع را روز دوشنبه هجدهم آذر، پس از جلسه ای که با حضور مسئولان نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه تشکیل شده بود، اعلام کرد.

این جلسه در پی کشته شدن اتباع ایرانی که از سوی گروه جندالله به گروگان گرفته و به خاک پاکستان منتقل شده بودند، تشکیل شد.

گروه جندالله اواسط مهر ماه امسال اعلام کرده بود که سه نفر ازگروگان ایرانی را کشته است، اما احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران چهاردهم آذر اعلام کرد که باقی مانده گروگان های ایرانی هم کشته شده اند.

پیشتر مقام های انتظامی ایران اعلام کرده بودند که یکی از گروگان ها موفق شده از دست گروه جندالله فرار کند و به ایران بازگردد.

افراد مسلح گروه جندالله در ماه ژوئن (خرداد) سال جاری، به یک پاسگاه نیروی انتظامی دربخش سراوان، واقع در مرز ایران و پاکستان در استان سیستان و بلوچستان، حمله کردند و ۱۶مامور مستقر در این پاسگاه را به عنوان گروگان به خاک پاکستان بردند.

آقای جلالی روز دوشنبه در باره شرایطی که منجر به این گروگانگیری شد، گفت: "پاسگاه در نقطه صفر مرزی بود و تروریست ها سربازان ایرانی را به داخل پاکستان منتقل کرده بودند، عناصری در پاکستان این گروه‌ها را حمایت می‌کنند که اسناد و مدارک آن در اختیار دولت پاکستان قرار گرفت و دولت پاکستان قول داد با شدت برخورد کند."

آقای جلای گفته که ایران مسئولیت برخورد با "تروریست ها" در خاک و درون مرزهای پاکستان را به عهده دولت این کشور می داند.

"عربستان از جندالله حمایت می کند"

در همین حال حسینعلی شهریاری، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تلویزیون العالم، شبکه عرب زبان تلویزیون دولتی ایران، عربستان را متهم کرده که با همکاری آمریکا از فعالیت های گروه جندالله در ایران حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای شهریاری گفت: "اگر دولت پاکستان نتواند با این گروهک تروریستی مقابله کند و به کوتاهی خود در مقابله با آنها ادامه دهد، رزمندگان بسیاری هستند که آمادگی دارند داوطلبانه در خاک پاکستان عملیات انجام دهند و با این گروهک تروریستی برخورد کنند."

Image caption وزیر اطلاعات ایران از پاکستان به علت همکاری نکردن در حل ماجرای گروگانها انتقاد کرده است

غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات ایران روز دوشنبه هجدهم آذر، از دولت پاکستان به علت آنچه که او همکاری نکردن این کشور در ماجرای گروگانگیری اتباع ایرانی خواند، انتقاد کرده بود.

پیش از این قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان کل کشور در ایران گفته بود که کشورش پاسخ قاطعانه ای به گروه جندالله خواهد داد.

این گروه از حدود پنج سال پیش مسئولیت یک رشته حملات مسلحانه، آدم ربایی، قتل و بمبگذاری در استان سیستان و بلوچستان را در جنوب شرقی ایران به عهده گرفته و می گوید هدفش احقاق حقوق اقلیت سنی مذهب ایران است.

دولت های ایران و پاکستان جندالله را یک سازمان تروریستی می دانند و مقام های جمهوری اسلامی آمریکا را به حمایت از این گروه متهم می کنند.

مطالب مرتبط