نسرین ستوده: ممانعت از خروج من غیرقانونی بود

نسرین ستوده (عکس از سایت "مدرسه فمینیستی")
Image caption نسرین ستوده اخیرا در هنگام سفر به دوبی نیز با ممانعت ماموران ایرانی روبرو شده بود

نسرین ستوده، حقوقدان و فعال اجتماعی که از سفر او به ایتالیا جلوگیری شد، اقدام انجام شده علیه او را "غیرقانونی" خواند و گفت حکمی جهت ممنوع الخروج شدن او صادر نشده بود.

خانم ستوده در روز چهارشنبه 20 آذر عازم ایتالیا بود تا جایزه ای را از گروه ایتالیایی "حقوق بشر بین المللی" در قدردانی از فعالیت های او در حمایت از حقوق بشر در ایران دریافت کند.

اما این وکیل دادگستری در گفتگویی اختصاصی با بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی گفت زمانی که همراه با همسر و دو فرزندش عازم ایتالیا بود "فردی که خود را مامور نهاد ریاست جمهوری معرفی کرد"خواستار ضبط گذرنامه او شد.

خانم ستوده با اشاره به اینکه درخواست ضبط گذرنامه او پس از عبور از بخش کنترل گذرنامه صورت گرفته، این امر را شاهدی بر آن دانست که حکمی درباره ممنوع الخروج بودن او به اداره گذرنامه داده نشده بود و از این رو اقدام انجام شده را غیرقانونی دانست.

نسرین ستوده همچنین عنوان کرد که "مامور نهاد ریاست جمهوری" حاضر به ارائه کارت شناسایی خود نیز نشده بود و پس از اصرار او رسیدی در ازاء دریافت گذرنامه به این حقوقدان تحویل داد.

خانم ستوده به نقل از این مامور، دلیل ضبط گذرنامه خود را وجود پرونده ای عنوان کرد که نه ماه قبل و در زمانی که او همراه با منصوره شجاعی، یکی دیگر از فعالان حقوق زنان و موکل سرین ستوده قصد سفر به دوبی را داشت تشکیل شد.

به گفته خانم ستوده در آن زمان این دونفر قصد داشتند به دعوت برخی زنان ایرانی ساکن دوبی برای شرکت در مراسم روز جهانی زن از ایران خارج شوند اما از خروج این دو نفر از کشور ممانعت شد.

نسرین ستوده در گفتگو با بی بی سی اتهام مربوط به آن پرونده را "ارتباط با خارجیان و ایرانیان مقیم خارج" برشمرد و متذکر شد که به موجب هیچ یک از قوانین ایران "چنین عنوان مجرمانه ای وجود ندارد."

نسرین ستوده از اعضاء کانون مدافعان حقوق بشر و تلاش مدنی "یک میلیون امضاء برای قوانین تبعیض آمیز علیه زنان" است و در سال های اخیر وکالت چندین نفر از فعالان امور زنان و حقوق بشر را بعهده داشته است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از آدولف فیشر رئیس گروه "حقوق بشر بین المللی" نوشته است: "این حقیقت که او نتوانسته ایران را ترک کند اهمیت فعالیت های او را ثابت می کند."

قرار است همسر و فرزندان نسرین ستوده به نیابت از او جایزه گروه "حقوق بشر بین المللی" را دریافت کنند.

مطالب مرتبط