تأکید دوباره ناطق نوری بر طرح 'دولت وحدت ملی'

علی اکبر ناطق نوری
Image caption آقای ناطق نوری نخستین بار در تابستان امسال ایده تشکیل دولت وحدت ملی را مطرح کرده بود

یک چهره سرشناس اصولگرایان ایران با وجود انتقادات تندی که اخیرا در باره طرح موسوم به "دولت وحدت ملی" مطرح می شود، دوباره بر ضرورت تشکیل چنین دولتی تأکید کرده است.

علی اکبر ناطق نوری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دیدار با اعضای شورای مرکزی یکی از احزاب اصلاح طلب گفت: راه موفقیت در کشور استفاده از همه نیروهای موجود و تشکیل "دولت وحدت ملی" از میان همه کسانی است که "درد دین و دغدعه ایران" دارند.

آقای ناطق نوری به مسئولان حزب مردم سالاری گفت: تا وقتی اقتصاد بسته‌ی دولتی و سیاست بسته‌ی جناحی داشته باشیم، به جایی نمی رسیم.

نخستین بار در تابستان امسال گزارشی در باره پیگیری ایده تشکیل یک "دولت وحدت ملی" توسط آقای ناطق نوری در مطبوعات ایران منتشر شد، اما او مدتی بعد گفت که این پیشنهاد را به طور کلی مطرح کرده و دنبال اجرای آن نیست.

به عقیده برخی ناظران، این طرح تنها می توانست دربرگیرنده نیروهای سیاسی درون حاکمیت باشد و در پی فراهم ساختن زمینه مشارکت نیروهای منتقد و بیرون از حاکمیت نبود.

با این حال به گفته آقای ناطق نوری: این تئوری در همان نطفه منتفی شد و از قرائن پیداست "هر گروهی آتش را برای نان خود می خواهد".

توطئه یا ضرورت؟

اکنون تأکید دوباره آقای ناطق نوری بر طرح "دولت وحدت ملی" در حالی مطرح می شود که خبرگزاری رسمی دولت ایران (ایرنا) و خبرگزاری فارس که از مواضع دولت حمایت می کند، در روزهای اخیر به پوشش گسترده مخالفت ها با این طرح پرداخته اند.

چهره های مختلف اصولگرا در گفتگو با این دو خبرگزاری، طرح مذکور را "عوامفریبانه"، "مشکوک"، "جنگ روانی علیه دولت"، "معامله بر سر مصالح مردم"، "ترفند سیاسی"، "تحقق نایافتنی"، "توطئه علیه دولت" و "چراغ سبز به دشمن برای انقلاب مخملین" خوانده بودند.

حساسیت این دسته از اصولگرایان نسبت به طرح "دولت وحدت ملی"، پس از آن افزایش یافت که چهره های سیاسی منتقد دولت، به همایشی در مجلس ایران دعوت شدند و بعضی از آنها در این همایش سخنرانی کردند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از شرکت در این همایش خودداری کرد و رسانه های حامی او از علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی انتقاد کردند که چهره های منتقد را به مجلس دعوت کرده است.

آقای لاریجانی که پیش تر از طرح وحدت ملی حمایت کرده بود، اخیرا چند بار تأکید کرده که این طرح از نظر او ربطی به انتخابات ندارد و هدف آن تشکیل دولت نیست.

استقبال رقیب

اما در سوی دیگر مناقشات سیاسی ایران، استقبال از این طرح معنایی متفاوت دارد. بنابراین هنگامی که غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی از ضرورت تشکیل دولت وحدت ملی سخن گفت، حساسیت های موجود ناگهان افزایش یافت.

آقای کرباسچی هفته گذشته و در پایان گردهمایی سراسری حزب کارگزاران تشکیل "دولت وحدت ملی" را تضمینی برای توسعه کشور خوانده و گفته بود: نیروهای دلسوز دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا، که همه فرزندان این کشور هستند، می توانند ائتلاف کنند.

به نظر می رسد مخالفت اصولگرایان با طرح "دولت وحدت ملی" که در روزهای اخیر عمدتا در خبرگزاری های ایرنا و فارس بازتاب یافته، بیشتر در واکنش به اظهارات آقای کرباسچی و از بیم ائتلاف بخشی از اصولگرایان با گروهی از اصلاح طلبان علیه آقای احمدی نژاد باشد.

با وجود این، انتقاد از طرح مذکور تنها به چهره های اصولگرا محدود نمی شود و کسانی چون عباس عبدی و عزت الله سحابی هم این طرح را "بی ربط" و "ناممکن" توصیف کرده اند.

آقای عبدی، عضو سابق شورای مرکزی حزب مشارکت، در این باره گفته است: پیشنهاددهندگان طرح، آقایان ناطق و لاریجانی، می‌گویند ما تابع رهبری هستیم، وحدت باید در ذیل نظرات ایشان باشد، خب ایشان هم که نظرش راجع به دولت فعلی مشخص است، پس دنبال چه هستند؟

عزت الله سحابی، از شخصیت های ملی مذهبی نیز همزمان با مطرح شدن طرح "دولت وحدت ملی" در تابستان گفته بود: به فرض اینکه در تئوری هم چنین ائتلافی درست باشد، عملی شدن آن امکان پذیر نیست.

مطالب مرتبط