مکان مقدس یهودیان به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد

Image caption آرامگاه "استر و مردخای" در همدان از مهمترین مکان های مقدس یهودیان است

آرامگاه "استر و مردخای" در همدان، که از مکان های مقدس یهودیان محسوب می شود، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی همدان به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران گفته است که آرامگاه استر و مردخای از "بناهای مهم تاریخی شهر همدان و از زیارتگاه های خاص یهودیان و مهم ترین مکان تاریخی باستانی در ایران" محسوب می‌شود.

در مورد هویت استر و مردخای نظرات مختلفی وجود دارد، اما روایت مشهورتر که از مورخان یونانی و روایت تورات است، می گوید که "مردخای" که یکی از شخصیت های مذهبی قوم بنی اسرائیل محسوب می شود توسط "استر" دختر عمویش و همسر خشایارشا، موفق شد فرمان قتل عام یهودیان را از شاه پس بگیرد.

از آن به بعد، یهودیان در اواخر اسفند و اوایل فروردین هر سال ( برابر با ۱۳ - ۱۵ آدار، در گاهشمار یهودیان) در سالگرد نجات از قتل عام، با خواندن دعا و گرفتن روزه و خواندن طومار مگیلا، این روز را به عنوان " جشن پوریم" گرامی می دارند.

آرامگاه استر و مردخای، یک ساختمان سنگی و آجری ساده است که در مرکز شهر همدان قرار دارد.

بازدید شهروندان از این بنا تا حدود یک دهه پیش امکان پذیر نبود ،اما در سال های اخیر سازمان میراث فرهنگی با فروش بلیت امکان دیدار از این آرامگاه را فراهم کرده است.

به جز آرامگاه استر و مردخای، همدان دارای چندین مکان مقدس یهودیان است.

این شهر تا سه دهه پیش محل زندگی جمع زیادی از یهودیان ایران بوده است، اما در سال های اخیر و در پی مهاجرت آنها، به شکل قابل توجهی از تعداد خانواده های یهودی این شهر کاسته شده است.

مطالب مرتبط