دولت مصر نسبت به تظاهرات تهران اعتراض کرد

تجمع در برابر دفتر سیاسی مصر در تهران - عکس از فارس
Image caption مصر به تظاهرات تهران و توهین به رهبران این کشور اعتراض کرده است

دولت مصر رسما نسبت به برگزاری تظاهرات در برابر دفتر نمایندگی این کشور در تهران اعتراض کرده است.

وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه ای گفته است که شامگاه سه شنبه نماینده سیاسی ایران در قاهره به این وزارت خانه فرا خوانده شد تا مراتب اعتراض رسمی دولت مصر نسبت به برگزاری تظاهرات در برابر دفتر حفاظت از منافع این کشور در تهران و اهانت به مقامات مصری در رسانه های گروهی ایران به او ابلاغ شود.

براساس این بیانیه، در این ملاقات، مقامات وزارت خارجه مصر علاوه بر اعتراض به تظاهراتی که "هر از چند گاهی" در برابر دفتر نمایندگی مصر در تهران برگزار می شود، نسبت به "حملات توهین آمیز مکرر به مصر، سیاست و رهبران مصر که اخیرا به طور مرتب در برخی روزنامه های ایران چاپ می شود" نیز ابراز ناخرسندی عمیق کردند.

در روزهای اخیر، گروه های مختلف در اعتراض به آنچه که سیاست های مصر، و بعضی دیگر از کشورهای عرب، در قبال مساله فلسطین می دانند به برگزاری تظاهرات در برابر سفارت خانه های خارجی، از جمله سفارت مصر، در تهران مبادرت کرده اند.

روز شنبه این هفته، رسانه های گروهی جمهوری اسلامی خبر دادند که جمعی از طلاب بسیجی از قم به تهران آمدند و در اعتراض نسبت به سیاست برخی کشورهای عرب در مورد وضعیت باریکه غزه در برابر سفارت عربستان سعودی تجمع کردند و شعار دادند.

همچنین، روز دوشنبه منابع خبری جمهوری اسلامی گزارش کردند که گروهی از دانشجویان دانشگاه های شهرهای مختلف با حضور در برابر دفتر حفاظت از منافع مصر در تهران علیه سیاست های دولت مصر در برابر اسرائیل دست به تظاهرات زدند و به گزارش خبرگزاری فارس، به سوی این ساختمان موادآتش زا پرتاب کردند.

این افراد که تصاویری از حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، را در دست داشتند علیه او شعارهای تند سر دادند و پرچم اسرائیل را به آتش کشیدند.

هنگامی که تظاهرکنندگان قصد نزدیک شدن به ساختمان دفتر نمایندگی را داشتند، با ممانعت ماموران پلیس روبرو شدند و، به گزارش خبرگزاری فارس، درگیری مختصری بین دو طرف روی داد اما دانشجویان از ادامه درگیری خودداری ورزیدند.

با اینهمه، روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه ایران از نیروی انتظامی خواست تا از تظاهرات و تجمع های بدون مجوز و تعرض احتمالی به سفارتخانه های خارجی در تهران جلوگیری کند.

اعتراض به محاصره اقتصادی غزه

تظاهرکنندگان در روز دوشنبه با محکوم کردن محاصره اقتصادی باریکه غزه توسط اسرائیل و خودداری دولت مصر از باز کردن گذرگاه مرزی رفح، در شعارهای خود رهبران کشورهای عرب را به سازشکاری و مشارکت در اقدامات اسرائیل متهم کردند و از جنبش حماس و حزب الله لبنان ستایش به عمل آوردند.

Image caption بین تظاهرکنندگان و ماموران نیروی انتظامی درگیری روی داد

از ماه ژوئن سال 2007 که جنبش حماس با اخراج نیروهای وفادار به تشکیلات خودگردان فلسطینی اداره امور باریکه غزه را به طور مستقل در دست گرفت، دولت اسرائیل به وضع محدودیت های اقتصادی علیه این بخش از سرزمین های فلسطینی مبادرت ورزیده است.

در حالیکه در شرایط حاضر، باریکه غزه تنها از طریق خاک اسرائیل یا مصر می تواند با جهان خارج مبادلات تجاری داشته باشد، اسرائیل در ماه های اخیر محاصره اقتصادی این منطقه را شدت داده و دلیل آن را ادامه موشک پرانی گروه های تندرو فلسطینی از داخل غزه به سوی خاک اسرائیل اعلام داشته است.

در همانحال، مقامات مصری نیز به ساکنان غزه اجازه نداده اند تا آزادانه از گذرگاه مرزی رفح عبور کنند و مواد مورد نیاز خود را از آن سوی مرز با مصر تهیه کنند.

روز سه شنبه، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در خطبه های نماز عید قربان دولت مصر را به خاطر خودداری از بازگشایی گذرگاه رفح مورد سرزنش قرار داد.

روابط ایران و مصر کوتاه مدتی پس از انقلاب اسلامی سال 1979 به دستور آیت الله خمینی و در اعتراض به پیمان صلح مصر و اسرائیل قطع شد.

در سال های اخیر، مقامات دو کشور در موارد متعدد از تمایل خود به برقراری مجدد روابط کامل دیپلماتیک سخن گفته اند و تماس هایی نیز بین دو طرف صورت گرفته، اما تا کنون این روابط برقرار نشده است.

یکی از موانع برقراری روابط دو کشور ناخرسندی مصر از نامگذاری یکی از خیابان های تهران به نام خالد اسلامبولی بوده است که در سال 1981، برنامه ترور محمد انور السادات، رئیس جمهوری سابق مصر را به اجرا گذاشت و بعدا به همین جرم محاکمه و اعدام شد.

مقامات مصری خالد اسلامبولی را تروریست می دانند در حالیکه در جمهوری اسلامی از وی با عنوان شهید یاد شده است.

مطالب مرتبط