ایرانی تباران آمریکا: دفتر حفاظت منافع در ایران تاسیس شود

پایا
Image caption نظرسنجی پایا نخستین نظرسنجی ملی از آمریکایی های ایرانی تبار است

بر اساس نظرسنجی جدیدی که در ایالات متحده منتشر شده است، ۸۶ درصد آمریکایی های ایرانی تبار هویت ملی و پیشینه ایرانی خود را در تعریف جایگاه اجتماعی خود در این کشور مهم می دانند.

همچنین بر اساس این نظرسنجی که به وسیله اتحادیه روابط عمومی ایرانیان آمریکایی، پایا، انجام شده است، هشتاد و چهار درصد پاسخ دهندگان خواستار تاسیس دفتر حفاظت منافع ایالات متحده در تهران هستند.

این نظرسنجی همچنین بیانگر علاقه جامعه ایرانیان آمریکا به افزایش تفاهم میان دو کشور و تلاش برای شناساندن مردم ایران به آمریکایی هاست. نظرسنجی پایا به وسیله موسسه تحقیقاتی زاگبی انجام شده است.

به گفته مسوولان پایا، نظرسنجی این سازمان نخستین همه پرسی از ایرانیان آمریکایی در سطح ملی است. نظرسنجی های قبلی همگی یا در سطح ایالتی انجام شده اند یا به وسیله اینترنت انجام شده اند. بابک حقوقی، مدیرعامل پایا در مصاحبه با بی بی سی فارسی هدف از انجام این نظرسنجی را اطلاع از نیازهای ایرانی های آمریکا عنوان کرد.

آقای حقوقی گفت: "سازمان پایا نمایندگی کل جامعه ایرانی آمریکایی را انجام می دهد و به همین علت باید نظرات کل این جامعه را منعکس کند. به این منظور فکر کردیم یک همه پرسی انجام دهیم تا به طور دقیق و علمی اطلاعات لازم را به دست آوریم."

اتحادیه روابط عمومی ایرانیان آمریکایی، پایا، یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی است که در سال ۲۰۰۸ با هدف گسترش نقش ایرانی های ساکن در ایالات متحده تشکیل شد.

یکی از نکات جالب منتشر شده، مشارکت گسترده ایرانیان آمریکا در روند سیاسی در این کشور است.

بر این اساس، از هر پنج ایرانی ساکن در آمریکا، چهار نفر برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری امسال ثبت نام کرده بودند.

آقای حقوقی می گوید: " این نشانی می دهد جامعه ما جامعه ای فعال از نظر سیاسی است؛ حداقل از نظر انفرادی."

نظرسنجی انجام شده همچنین نشان می دهد ۸۵ درصد آمریکایی ها ایرانی تبار خواستار افزایش تفاهم میان ایرانی ها و آمریکایی ها هستند.

۴۷ درصد پاسخ دهندگان هم از اعمال تبعیض علیه خود یا یکی از آشنایانشان در آمریکا شکایت داشته اند. موارد تبعیض شامل مقررات امنیتی در فرودگاه ها، تبعیض اجتماعی، تبعیض شغلی و تجاری است.

مطالب مرتبط