تظاهرات در ایران علیه محاصره اقتصادی غزه

تظاهرات تهران
Image caption راهپیمایان آمادگی خود را برای جهاد اعلام می داشتند

در اعتراض به محاصره افتصادی باریکه غزه در تهران و سایر شهرهای ایران راهپیمایی هایی برگزار شده است.

روز جمعه، 12 دسامبر (22 آذر)، شرکت کنندگان در مراسم نماز جمعه در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران در اعتراض به اقدام اسرائیل در ادامه محاصره اقتصادی سرزمین های فلسطینی در باریکه غزه و آنچه که "سکوت مدعیان جهانی حقوق بشر" در این مورد می خواندند دست به تظاهرات زدند.

براساس گزارش های منابع خبری در جمهوری اسلامی، تظاهرات تهران با تجمع نمازگزاران در چند نقطه شهر آغاز شد و با راهپیمایی به سوی محل برگزاری نماز جمعه در دانشگاه تهران ادامه یافت.

برای گردآوری کمک به مردم غزه، در مسیر راهپیمایی مراکزی از سوی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی و کمیته امداد ایجاد شده بود.

تظاهرکنندگان تصاویری از آیت الله خمینی، آیت الله خامنه ای، محمود احمدی نژاد و سید حسن نصرالله، رهبر گروه حزب الله لبنان، و پلاکاردهایی شامل شعارهای ضد اسرائیلی و پرچم های ایران، فلسطین، لبنان و گروه حزب الله را با خود حمل می کردند.

از جمله شعارهای راهپیمایان ابراز آمادگی برای جهاد به منظور آزادی سرزمین های فلسطینی در صورت صدور چنین فرمانی از سوی آیت الله خامنه ای بود.

Image caption احمدی نژاد: اسرائیل "به پایان راه رسیده است"

علاوه بر شعارهای تند ضد آمریکایی و اسرائیلی، راهپیمایان دولت های عربی را نیز مورد سرزنش قرار می دادند و آنچه را که مشارکت آنها در جنایت اسرائیل می خواندند محکوم می کردند.

در پایان راهپیمایی تهران، قطعنامه ای صادر شد که در آن از دولت های اسلامی خواسته شده است با اقدامات دیپلماتیک و استفاده از سایر امکانات خود، محاصره غزه را بشکنند و به ارسال مواد مورد نیاز ساکنان این منطقه مبادرت کنند.

در این قطعنامه از سید حسن نصرالله و اسماعیل هنیه، رئیس دولت حماس در غزه، ستایش به عمل آمده و از آنان به عنوان نماد مقاومت جهان اسلام در برابر اسرائیل یاد شده است.

راهپیمایان خواستار وحدت مسلمانان از فرقه های مختلف و همچنین گروه های گوناگون فلسطینی شده و بر حمایت جمهوری اسلامی از آرمان های فلسطینی تاکید نهاده اند.

اظهارات احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری که در یکی از نقاط نزدیک دانشگاه تهران به تظاهرکنندگان پیوسته بود در گفتگو با خبرنگاران دیدگاه های خود را در مورد اسرائیل ابراز داشت.

وی گفت که فشارهای غیرعادی اسرائیل بر فلسطینیان در غزه نشانه آن است که اسرائیل می داند به پایان حیات خود رسیده و از این موضوع عصبانی است.

Image caption خاتمی: برخی سران عرب باید به عنوان خائن محاکمه شوند

رئیس جمهوری ایران اظهار داشت که اسرائیل فلسفه وجودی خود را زیر سئوال می بیند و حامیان اسرائیل نیز در حمایت خود دچار تزلزل شده اند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - تظاهرکنندگان با مشاهده آقای احمدی نژاد شعارهایی در حمایت از دیدگاه های او در مورد اسرائیل سر دادند.

در مراسم نماز جمعه، احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، بخشی از خطبه های خود را به شرایط غزه اختصاص داد و از جمله اقدام مصر در بستن گذرگاه رفح و شرکت رئیس جمهوری اسرائیل در کنفرانس گفتگوی ادیان را، که به ابتکار عربستان سعودی در آمریکا برگزار شده بود مورد انتقاد شدید قرار داد.

آقای خاتمی گفت که "در تک تک جنایات غزه، باید سران برخی کشورهای عربی به عنوان خائن محاکمه شوند."

امام جمعه موقت تهران از بی تحرکی کشورهای اسلامی و در مورد وضعیت غزه انتقاد کرد و گفت "سازمان کنفرانس اسلامی با پنجاه و هفت کشور اسلامی و یک و نیم میلیارد مسلمان کجاست؟"

وی تنها راه نجات فلسطین را توسل به زور دانست و گفت "صهیونیست ها زباین جز زور نمی فهمند و قطعا در این میان، امیدی به سازمان های بین المللی نیز نمی توان داشت."

از ماه ژوئن سال گذشته که جنبش حماس، با اخراج نیروهای وفادار به تشکیلات خودگردان فلسطینی، اداره امور باریکه غزه را در دست گرفت، اسرائیل در اعتراض به فعالیت گروه های تندرو فلسطینی مستقر در این منطقه از جمله پرتاب موشک به داخل خاک اسرائیل، مبادلات اقتصادی غزه را محدود کرده و این محدودیت ها در ماه های اخیر شدت یافته است.

ساکنان باریکه غزه تنها از طریق خاک اسرائیل و مصر می توانند با نقاط دیگر، از جمله سرزمین های فلسطینی در کرانه باختری رود اردن، ارتباط برقرار کنند در حالیکه مصر نیز گذرگاه مرزی خود با غزه را ، که اداره بخش فلسطینی آن از زمان خروج نیروهای اسرائیلی از غزه در سپتامبر سال 2005 به تشکیلات خودگردان واگذار شده بود، به روی رفت و آمد بسته است.

مطالب مرتبط