عراق خواستار گفتگوی ایران و آمریکا شد

علی الدباغ
Image caption علی الدباغ می گوید ایران متوجه شده توافقنامه امنیتی این کشور را تهدید نمی کند

علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق از کاهش فعالیت های نظامی ایران در این کشور خبر داده است.

آقای الدباغ که برای یک سخنرانی به واشنگتن سفر کرده است، می گوید ایران دریافته است توافقنامه امنیتی عراق و آمریکا، تهدیدی برای این کشور نیست.

آقای الدباغ همچنین خواستار از سرگیری مذاکرات ایران و آمریکا شد و گفت: "از دولت جدید (آمریکا) می خواهم تا با ایران گفتگو کند تا مشکلاتی را که ثبات منطقه را تحت تاثیر قرار داده است، حل شود."

آقای الدباغ ضمن اشاره به اهمیت گفتگوی ایالات متحده با سوریه، دیگر همسایه عراق گفت: "بدون گفتگو بین عراق و همسایگانش و مذاکره آمریکا با کشورهای منطقه، فکر نمی کنم موفق به حل مشکلات میان عراق و همسایگان ان کشور شویم."

باراک اوباما، یکشنبه گذشته بار دیگر بر آمادگی خود برای گفتگوی با ایران تاکید کرده و گفته بود آمریکا باید به دیپلماسی قوی و مستقیم با ایران توجه داشته باشد.

در عین حال، او بار دیگر بر سیاست "هویج و چماق" در قبال ایران تاکید کرد که واکنش منفی مقام های ایرانی را به همراه داشت.

همزمان با سخنان علی الدباغ در واشنگتن، وزارت دفاع آمریکا هم از کاهش نقش ایران در تلفات نظامی ایالات متحده در عراق خبر داده است.

ژنرال تامس متز، از مسوولان وزارت دفاع آمریکا می گوید موارد انتقال بمب های کنار جاده ای از ایران به شبه نظامیان شیعه عراقی کاهش یافته است.

بمب های کنار جاده ای که از قابلیت نفوذ بالایی در خودروهای زرهی آمریکا برخوردار هستند، از موارد اصلی تلفات نظامیان ایالات متحده در عراق بوده اند.

آمریکا بارها ایران را به تامین تسلیحاتی و مالی شبه نظامیان شیعه متهم کرده است اما ایران این اتهام ها را رد می کند.

ژنرال متز که رئیس دفتر مقابله با بمب های کنار جاده ای در پنتاگون - وزارت دفاع ایالات متحده - است با اشاره به کاهش قابل توجه در تلفات ناشی از این بمب ها در عراق گفت: "در حال حاضر، نیروهای نظامی آمریکا ماهانه ۱۲ تا ۲۰ عدد از این بمب ها را کشف می کنند. سال گذشته این رقم ۶۰ تا ۸۰ عدد بمب در ماه بود."

آقای متز در پاسخ به این سوال که آیا این موضوع به معنی کاهش تعمدی به کارگیری بمب های کنار جاده ای به وسیله سپاه پاسداران است، گفت: "فکر می کنم بر اساس این داده ها، بتوان چنین برداشتی کرد."

متز گفت: "یک نفر تصمیم گرفته به کارگیری از این ها راکاهش دهد."

به رغم متهم کردن ایران به دست داشتن در خشونت های عراق، ایالات متحده هیچ گاه آن بخش از دولت ایران را که در حمایت از شبه نظامیان عراقی مسوول می داند، رسما مشخص نکرده است.

اما سخنگویان نظامی آمریکا همواره به سابقه نیروی قدس سپاه پاسداران در حمایت از تندرویان شیعه در خارج از ایران اشاره کرده و تلویحا این تشکیلات را به آموزش و تامین کمک تسلیحاتی شورشیان عراق متهم ساخته اند.

مطالب مرتبط