گیتس: دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در تازه ترین اظهار نظر در مورد ایران گفت که کشورش بدنبال تغییر رفتار جمهوری اسلامی است، نه حکومت آن.

آقای گیتس در یک همایش امنیتی در بحرین گفت: "هیچ کسی به دنبال تغییر حکومت در ایران نیست، بلکه ما بدنبال تغییر سیاست و رفتار هستیم تا ایران به همسایه ای خوب برای سایر کشورهای منطقه تبدیل شود."

آقای گیتس افزود که آمریکا و متحدانش دوست ندارند که ایران منبع خشونت و بی ثباتی در منطقه باشد.

مقامات نظامی آمریکا، ایران را به تشدید بی ثباتی در عراق از طریق تسلیح و آموزش پیکارجویان شیعه متهم کرده اند، ادعایی که ایران همواره رد کرده است. با این حال، هفته گذشته، یک ژنرال آمریکایی گفت که به نظر می رسد ارسال مهمات بخصوص بمبهای جاده ای از سوی ایران به پیکارجویان عراقی کاهش یافته است.

وزیر دفاع جورج بوش که در دولت آتی باراک اوباما نیز حضور خواهد یافت، با اشاره به برخی از اظهارات رئیس جمهوری منتخب آمریکا درباره مذاکره مستقیم با ایران گفت که هنوز روشن نیست آقای اوباما چقدر می خواهد دامنه مذاکره مستقیم با ایران را گسترش دهد.

اما او افزود: "می توانم نکته ای را با قدری اطمینان بگویم که آقای اوباما درباره رفتار ایران و کردارش در منطقه و برنامه اش برای تولید جنگ افزارهای کشتار جمعی هیچ تردیدی ندارد."

مقامات ایران اخیرا به سخنان آقای اوباما درباره ادامه سیاست موسوم به "چماق و هویج" دولت جورج بوش علیه ایران در دولت خود واکنش تندی نشان دادند. علی لاریجانی، رییس مجلس ایران، گفته بود این سخنان یک "گاوچران" است.

با این حال، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، تصریح کرد اعمال فشار به برنامه هسته ای ایران و ارائه همزمان مشوقها در دولت آقای اوباما ادامه می یابد.

او گفت: "فکر می کنم همه ما باید دست به دست بدهیم تا ببینیم چگونه با اعمال فشارهای اقتصادی و سیاسی می توانیم رفتار ایران را تغییر دهیم. اگر بگوییم که می خواهیم رفتار ایران را تغییر دهیم و می خواهیم مانع از دستیابی ایران به سلاح اتمی شویم و از مناقشه جلوگیری کنیم، آن وقت راه واداشتن ایران به تغییر رفتارش این است که از همه ابزارهای در اختیارمان برای اعمال فشار اقتصادی و سیاسی به ایران استفاده کنیم."

وزیر دفاع آمریکا این سخنان را در حالی مطرح کرد که ایران می گوید بدنبال ساخت سلاح هسته ای نیست.

آقای گیتس همچنین از کشورهای عرب خواست با عراق روابط کامل دیپلماتیک برقرار کنند. به گفته او، عراق باثبات می تواند نقش مهمی در منطقه ایفا و افراطیون را مایوس کند.

آمریکا می گوید اکراه اعراب از برقراری روابط کامل دیپلماتیک با دولت شیعی عراق سبب شده است تا نفوذ ایران در عراق افزایش یابد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین به کشورهای عرب خلیج فارس اطمینان داد کشورش در دوره رهبری آقای اوباما همچنان به حفاظت از آنها در مقابل تهدیدات کشورهای متخاصم و خطر تروریسم اسلامگرایان ادامه خواهد داد.

آقای گیتس همچنین هشدار داد تیم امنیتی دولت جدید آمریکا، از جمله خودش، آماده است از اولین لحظه تحویل گرفتن زمام امور آمریکا در ۲۰ ژانویه ۲۰۰۹ هر گونه تهدید علیه منافع آمریکا و متحدانش را فرونشاند.

پیشتر جو بایدن، معاون منتخب ریاست جمهوری در دولت باراک اوباما، در جریان مبارزه تبلیغاتی هشدار داده بود که دشمنان آمریکا خواهند کوشید دولت آقای اوباما را در همان روزهای نخست محک بزنند.

رابرت گیتس در سال ۲۰۰۶ جانشین دونالد رامسفلد شد و بسیاری او را یکی از عوامل موفقیت آمریکا در کاهش خشونت در عراق می دانند.

مطالب مرتبط