حضور در دانشگاه علم و صنعت، حرکت نمادین آیت الله خامنه‌ای

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با حضور در دانشگاه علم و صنعت تهران، از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران قاطعانه حمایت کرد.

این دیدار که به گفته محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم دولت آقای احمدی نژاد، قرار بود در روز ۱۶ آذر (روز دانشجو) و به منظور "باطل کردن فتنه برخی از ضد انقلابیون" صورت گیرد، بدون هر گونه توضیحی به تعویق افتاد.

دیدار امروز آقای خامنه‌ای از دانشگاه علم و صنعت که بدون اعلام قبلی انجام شد، از اهمیتی نمادین برخوردار است، زیرا آقای احمدی نژاد در همین دانشگاه تحصیل و تدریس کرده است.

آقای خامنه‌ای در سخنان خود با اشاره به مطلب فوق، آقای احمدی نژاد را رئیس جمهوری "انقلابی، متعهد، کارآمد، فعال و شجاع" نامید و او را از "نمونه‌های بزرگ تربیت نیروهای برجسته در دانشگاه علم و صنعت" به شمار آورد.

حمایت آیت‌الله خامنه‌ای از آقای احمدی نژاد در سایر بخش‌های سخنرانی وی نیز مشهود بود، به طوری که می‌توان آن را حمایت همه جانبه‌ای از سیاست‌های داخلی و خارجی دولت آقای احمدی نژاد توصیف کرد.

در عین حال، آیت‌الله خامنه‌ای با تکیه بر سابقه روز دانشجو در ایران، تفسیری "استکبار ستیز" از جنبش دانشجویی ارائه کرد و با اشاره به اینکه "ممکن است افرادی یا بخش‌هایی از دانشجویان گونه دیگری باشند" تاکید کرد که بدنه دانشجویی "با کسانی که در فلسطین، عراق، افغانستان و هر نقطه دیگر دنیا در حق ملت ها جنایت می‌کنند، عمیقا مخالف است."

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان خود در دانشگاه علم و صنعت، اشاره‌ای تلویحی نیز به وضع مطبوعات در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی داشت و در این باره یادآور شد که "در دوره‌ای شاهد بودیم که در مطبوعات ما به صورت رسمی و علنی جدایی دین از سیاست را تبیلغ می‌کردند و یا بالاتر از این، به صراحت و آشکار از رژیم ظالم، جبار و سفاک پهلوی دفاع می‌شد."

در مجموع از سخنان آقای خامنه‌ای چنین برداشت می‌شود که رهبر جمهوری اسلامی از عملکرد آقای احمدی نژاد رضایت دارد و نمی خواهد که جهت سیاسی ایران دستخوش چرخش شود.

در واقع دفاع قاطع آقای خامنه‌ای از آقای احمدی نژاد، پاسخی است به آن دسته از سران جناح موسوم به اصول‌گرا که در ماههای اخیر بر دامنه انتقادهای خود به آقای احمدی نژاد افزوده‌اند و برخی از آنها تشکیل دولت وحدت ملی را مطرح کرده‌اند.

برخی ناظران سیاسی دفاع قاطعانه آیت‌الله خامنه‌ای از آقای احمدی نژاد را به مفهوم حمایت وی از انتخاب مجدد رئیس جمهوری کنونی ایران در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تلقی می‌کنند بخصوص اینکه آقای خامنه‌ای چندی پیش اعلام کرد که اعضای دولت باید به نحوی کار کنند که گویی در پنج سال آینده هم، در سمت های خود باقی خواهند ماند.

با این حال، برخی دیگر از ناظران، رفتار سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای را پیچیده می‌دانند و بر این باورند که حمایت او از آقای احمدی نژاد صرفا برای کنترل دامنه انتقادات تا انتخابات ریاست جمهوری آینده است، به گونه‌ای که رئیس جمهوری بدون بروز بحران، دوره قانونی ریاست جمهوری خود را به آخر برساند.

این در حالی است که به نظر نمی‌رسد حمایت آیت‌الله خامنه‌ای از آقای احمدی نژاد بخصوص دیدار نمادین وی از دانشگاه علم و صنعت، صرفا برای کنترل دامنه تهاجمات علیه دولت باشد، بلکه ظاهرا رهبر جمهوری اسلامی هدفی بیش از این را دنبال می‌کند.

در حقیقت، اصرار آقای خامنه‌ای بر مقاومت در مقابل فشارهای بین‌المللی و تاکید بر ادامه برنامه هسته‌ای ایران، اولویت‌های سیاست خارجی وی را مشخص می‌کند.

با توجه به این اولویت‌ها، قاعدتا کار با رئیس جمهوری مانند آقای احمدی نژاد که فشارهای بین‌المللی علیه ایران را به کلی نادیده می‌گیرد و خواهان گسترش برنامه هسته‌ای ایران به هر بهایی است، بسیار آسان‌تر از هر فرد دیگری چه از جناح اصول‌گرا و چه از جناح اصلاح طلب است.

البته ظاهرا آیت‌الله خامنه‌ای از احتمال به قدرت رسیدن اصلاح طلبان نگرانی ندارد، زیرا به نظر می‌رسد آن را امری دور از دسترس می‌داند، اما شکاف در بین جناح اصول‌گرا و تنها ماندن آقای احمدی نژاد در انتخابات آینده، نکته‌ای نیست که رهبر جمهوری اسلامی از آن رضایت داشته باشد.

بدین ترتیب، به نظر می‌رسد که آقای خامنه‌ای علاقمند است که جناح اصول‌گرا بدون مطرح کردن گزینه‌هایی مانند دولت وحدت ملی، دور آقای احمدی نژاد اجماع کند. گویا از نگاه آیت‌الله خامنه‌ای، در صورت اجماع اصول‌گرایان بر روی آقای احمدی نژاد، پیروزی آنها در انتخابات آینده تضمین خواهد شد، حتی اگر اصلاح طلبان بر گرد فردی مانند محمد خاتمی اجماع کنند.

مطالب مرتبط